Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada indemnizatiei de somaj

As vrea sa stiu pe ce perioada se acorda indemnizatia de somaj avand in vedere ca eu am luat dupa facultate somaj timp de 6 luni, iar dupa aceste 6 luni am mai primit o luna in care nu a trebuit sa mai merg sa semnez in carnetel.
1. Pentru absolventi indemnizatia de somaj se acorda pe o perioada de 6 luni.
2. Ce ati mai primit o luna? Indemnizatia de somaj? Nu prea cred asa ceva.
3. Indemnizatia de somaj se primeste in luna curenta pentru luina precedenta (poate aici v-ati incurcat).
Da pentru ca in prima luna ati primit doar pe o perioada exemplu 15 zile si ati primit echivalentul, iar diferenta a fost trimisa acum in a 7a luna....
sabin130ro, utilizator
M-am dus de 6 ori la semnat carnetul in a 7-a luna nu a mai fost nevoie, dar am auzit persoane care au luat 9 luni tot in aceleasi conditii.
1. Este o poveste mai veche. E vorba de OUG 28/2009 care prelungea perioada de somaj cu 3 luni pentru cei inregistrati la somaj pana la data de 31.12.2009.
2. Dvs. v-ati inregistrat la somaj in 2010 asa cu mai puteati beneficia de prevederile OUG 28/2009.
Problema e ca nu inteleg de ce nu-mi vine in continuare pana la 9 luni daca asa am prins si s-a oprit la 7 ? Este normal?