Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la somaj?

am lucrat ca agent de paza si ordine la o firma de paza SC.Rotw Guard Security SA de la data de 18 august 2008 cu contract individual de munca pe perioade determinate astfel:
1) prima peroada 18.08.2008 - 31.12.2008
2) a 2-a perd. 01.01.2009 - 31.05.2009
3) 1.06.2009 - 30.06.2009
4) 01.07.2009 - 30.09.2009
Dupa care am fost disponibilizat de la data de 1 octombrie.Va rog sa imi dati raspuns daca am dreptul la somaj si care este termenul limita de depunere al dosarului de somaj ?
Cat are dreptul angajatorului sa imi retina cartea de munca dupa disponibilizare?
Avetidreptul la somaj,angajatorul trebuie sa va inceteze activitatea cu art.65 alin.1 (daca este concediere individuala) sau art 65 alin.2 (daca este concediere colectiva). Trebuie sa primiti carnetul de munca cu decizia de incetare avand unul din art.de mai sus si stagiul de cotizare catre Somaj. Cu aceste documente impreuna cu celelalte (copii CI,etc) care va sunt solicitate la dosar mergeti la Somaj.
Aveti dreptul sa solicitati somaj.
Adresati-va AJOFM in termen de 30 de zile de la data incetarii CIM, si astfel veti intra la plata inclusiv cu luna octombrie.
Dupa incetarea CIM, angajatorul nu are dreptul sa retina cartea de munca a fostului angajat.
Avand in vedere faptul ca aveeti stagiu 12 din ultimele 24 aveti dreptul sa fiti somer indemnizat si sa beneficiati de masuri active de comatere a somajului.
Depuneti dosarul in termen de 30 de zile de la data incetarii contractului.
Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj este necesar, in primul rand sa aveti calitatea de somer. In situatia dvs. aceasta calitate exista daca v-a incetat contractul de munca din motive neimputabile dvs.. Deci daca v-a expirat termenul contractului individual de munca pe perioada determinata, iar acesta este motivul somajului, atunci, in conformitate cu art.56 lit.j din Legea 76/2002, aveti dreptul de a primi indemnizatia de somaj de la data expirarii termenului.
O a doua conditie, pe care, de asemeni o indepliniti, este aceea a stagiului de cotizare de 12 luni.
Avind un stagiu de cotizare de cel putin 1 an, dar mai putin de 5 ani, veti primi indemnizatie de somaj o perioada de 9 luni conform art.1 din OUG 28/2009 si in cuantum de 75% din salariul minim brut pe tara existent la data stabilirii dreptului.
Persoana care solicita indemnizatia de somaj trebuie sa fie inregistrata la agentiile pt. ocuparea fortei de munca unde isi au domiciliul.
Angajatorul este obligat sa va restituie cartea de munca la cererea dvs ; nerestituirea acesteia poate constitui chiar infractiunea de abuz de incredere.
ContSters36411, utilizator
Interventie moderator:
:rtfm:

George27:
Concedierea colectiva este tratata de Codul muncii in art.68-72, cu modificarile aduse de OUG 65/2005, legea 371/2005, OUG 55/2006.

zaharia65_2:
Perioadele de acordare a indemnizatiei de somaj, prevazute in legea 76/2002, sunt majorate cu trei luni, pentru cei care intra in somaj in acest an, conform OUG 28/2009.

Pentru consultantii mai noi:
Pentru a nu deruta userii si a da raspunsurile cele mai utile si legale, va rog sa nu va pripiti si sa consultati bine legislatia in materie.
Numai cu raspunsuri competente si care vor folosi userilor, acestia vor capata incredere in acest forum si in consultantii sai.
Va multumesc pentru intelegere!