avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la somaj?

am lucrat ca agent de paza si ordine la o firma de paza SC.Rotw Guard Security SA de la data de 18 august 2008 cu contract individual de munca pe perioade determinate astfel:
1) prima peroada 18.08.2008 - 31.12.2008
2) a 2-a perd. 01.01.2009 - 31.05.2009
3) 1.06.2009 - 30.06.2009
4) 01.07.2009 - 30.09.2009
Dupa care am fost disponibilizat de la data de 1 octombrie.Va rog sa imi dati raspuns daca am dreptul la somaj si care este termenul limita de depunere al dosarului de somaj ?
Cat are dreptul angajatorului sa imi retina cartea de munca dupa disponibilizare?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:13, 15 Octombrie 2009
Angajatorul este obligat sa va restituie cartea de munca la cererea dvs si in termen de cel mult 40 de zile de la inregistrarea cererii; nerestituirea acesteia poate constitui chiar infractiune.

Catre cine pot trimite aceasta cererea,ea poate fi trimisa prin posta romana catre acea firma?
Ce trebuie sa contina aceasta cerere?
Si unde trebuie inregistra aceasta cerere sau trebuie doar sa o trimit catre firma ?
Cartea mea de munca este la sediul firmei din data de 30 sepetembrie 2009 ,pana la ora actuala nu am primit-o.
Va multumesc anticipat!!!
1. Cererea o puteti pune prin posta, cu confirmare de primire.
2. Prin aceasta cerere solicitati sa vi se inmaneze carnetul de munca pentru ca acesta este proprietatea dvs., conforn Decretului 92/1976.
3. Eu cred ca ar trebui sa mergeti personal sa luati carnetul de munca de unde se afla acesta: la sediul unitatii sau la ITM unde ati avut inregistrat contractul individual de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? de la ce data ma pot inscrie? dadys dadys Buna ziua! Societatea la care am lucrat 20 ani a intrat in conservare de la 01.02.2010. [b]Pana in 2009 nu am avut intrerupere sau suspendare nici o zi. ... (vezi toată discuția)
Suspendarea si incheierea cartii de munca danutzik danutzik in luna ianuarie 2009 am intrat in concediu medical, continuand cu concediu prenatal in lunile februarie si martie 2009 (lunile intregi). am nascut pe 12 ... (vezi toată discuția)
Referitor la actele pentru dosarul de somaj danielbr1 danielbr1 In conditiile in care am fost angajat la o firma care are sediul in Bucuresti timp de un an de zile inepand cu 15 aprilie 2009 am fost disponibilizat urmand sa ... (vezi toată discuția)