Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la somaj?

am lucrat ca agent de paza si ordine la o firma de paza SC.Rotw Guard Security SA de la data de 18 august 2008 cu contract individual de munca pe perioade determinate astfel:
1) prima peroada 18.08.2008 - 31.12.2008
2) a 2-a perd. 01.01.2009 - 31.05.2009
3) 1.06.2009 - 30.06.2009
4) 01.07.2009 - 30.09.2009
Dupa care am fost disponibilizat de la data de 1 octombrie.Va rog sa imi dati raspuns daca am dreptul la somaj si care este termenul limita de depunere al dosarului de somaj ?
Cat are dreptul angajatorului sa imi retina cartea de munca dupa disponibilizare?
Angajatorul este obligat sa va restituie cartea de munca la cererea dvs si in termen de cel mult 40 de zile de la inregistrarea cererii; nerestituirea acesteia poate constitui chiar infractiune.

Catre cine pot trimite aceasta cererea,ea poate fi trimisa prin posta romana catre acea firma?
Ce trebuie sa contina aceasta cerere?
Si unde trebuie inregistra aceasta cerere sau trebuie doar sa o trimit catre firma ?
Cartea mea de munca este la sediul firmei din data de 30 sepetembrie 2009 ,pana la ora actuala nu am primit-o.
Va multumesc anticipat!!!
1. Cererea o puteti pune prin posta, cu confirmare de primire.
2. Prin aceasta cerere solicitati sa vi se inmaneze carnetul de munca pentru ca acesta este proprietatea dvs., conforn Decretului 92/1976.
3. Eu cred ca ar trebui sa mergeti personal sa luati carnetul de munca de unde se afla acesta: la sediul unitatii sau la ITM unde ati avut inregistrat contractul individual de munca.