Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare actionariat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare actionariat

As vrea sa trec firma fiului meu la care el este singurul actionar pe mine. Cum sa procedez ? la cine sa ma adresez si ce demersuri trebuie sa fac ? Florin RADU florin_radu@hidroserv.ro
Banuiesc ca este vorba de o societate comerciala cu raspundere limitata al carei asociat unic este fiul dvs. Va recomand sa va deplasati la registrul comertului, serviciul de asistenta juridica pentru a va perfecta actele. Costurile operatiunii de intocmire/asistenta/depunere la registrul comertului ar putea fi intre 700-800 lei iar durata inregistrarii cam 50 de zile. In situatia ca va grabiti ar mai fi o varianta prin majorarea capitalului social cu suma adusa ca aport de noul asociat intr-o prima etapa si cesiunea partilor sociale catre asociatul care ramane in societate. Costurile ar fi duble, dar durata inregistrarii 10 zile.