Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 50 ore pe saptamana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

50 ore pe saptamana

Buna ziua.
As dori sa intreb daca este normal sa muncesc 53 ore /saptamana,6zile din 7.Este gresit sa cer o zi libera pe saptamna?Din cate stiu eu normal se lucreaza 40 de ore saptamanal 45 maxim si restul orelor se considera ore suplimentare ce se platesc sau se dau zile libere.Foarte multi angajatori profita de expresia"este criza" si ca se gasesc locuri de munca destul de greu.Dar chiar trebuie sa acceptam orice doar pt ca este criza?#-o
Multumesc.
Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

Art. 260 C.mun. prevede :
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
..
h) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
i) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
....
In acest sens, depuneti o sesizare la ITM sau la Inspectia Muncii.
daca norma de ore ar corespunde prin absurd, si eu am program turnus si figurez ca am lucrat la 8 ore pe zi la un an, eu ma aleg doar cu satisfactia unei amenzi, s-au aici nu se incadreaza ? Va rog o clarificare privind asemanrile subiectului