avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 50 ore pe saptamana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

50 ore pe saptamana

Buna ziua.
As dori sa intreb daca este normal sa muncesc 53 ore /saptamana,6zile din 7.Este gresit sa cer o zi libera pe saptamna?Din cate stiu eu normal se lucreaza 40 de ore saptamanal 45 maxim si restul orelor se considera ore suplimentare ce se platesc sau se dau zile libere.Foarte multi angajatori profita de expresia"este criza" si ca se gasesc locuri de munca destul de greu.Dar chiar trebuie sa acceptam orice doar pt ca este criza?#-o
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters206252 , utilizator 17:11, 22 Mai 2011
Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

Art. 260 C.mun. prevede :
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
..
h) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
i) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
....
In acest sens, depuneti o sesizare la ITM sau la Inspectia Muncii.
daca norma de ore ar corespunde prin absurd, si eu am program turnus si figurez ca am lucrat la 8 ore pe zi la un an, eu ma aleg doar cu satisfactia unei amenzi, s-au aici nu se incadreaza ? Va rog o clarificare privind asemanrile subiectului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in ture-turnus iuliana622 iuliana622 in munca in tura continua,daca liberele se dau cumulat o fata pe an (nici acelea in mod corect nu se platesc cate se executa)angajatii au dreptul la spor ... (vezi toată discuția)
Plata orelor de munca de weekend adrianabala adrianabala Am un contract de munca de 8h/zi , 40h pe saptamana. Programul de lucru este in ture de 7h/zi si un weekend cu 13h sambata si 11h duminica. Cum se platesc ... (vezi toată discuția)
Programul de lucru nina ina nina ina Dacă lucrez la un program de 12 /24 respectiv 12 /48 e normal ca șefa mea să îmi modifice turele astfel încât să prind numai eu weekend întreg la ... (vezi toată discuția)