Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie in anulare-detalii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie in anulare-detalii

Va rog frumos, puteti sa-mi dati cateva detalii despre contestatia in anulare introdusa la Curtea de Apel, speta program vizitare minor?
Intrebarea 1: Taxa judiciara este 10 Ron plus timbru judiciar de 1 Ron?
Intrebarea 2: Cum se face judecata? In sala de sedinta sau sala de consiliu?
Intrebarea 3: Contestatia in anulare trebuie introdusa in termen de 10 sau 15 zile de la luarea la cunostiinta de motivarea respingerii recursului?

Va multumesc foarte mult.
Pentru ca Contestatia in anulare sa fie judecata pe fond se judeca in principiu "admisibilitatea" cererii daca sunt indeplinite cele doua conditii prevazute de dispozitiile art.317-321 Cod proc.civ.
Taxa de timbru este TT-10,00 lei si TJ - 0,30 lei,
Judecata se face cu celeritate in sedinta publica,
Contestatia trebuie introdusa oricand inaintea inceperii executarii silite, sau daca sa inceput executarea silita pana la ultimul act de excutare. Nu este un termen fix de introducere a contestatiei(vz. art.319 Cpc):((
Poate fi motiv pentru introducerea contestatiei in anulare nejudecarea recursului pe fond deoarece solutia a fost: "Respinge recursul ca tardiv motivat"?

Daca nu constituie motiv, mai exista vreo cale de atac in aceasta situatie?

laau, utilizator