Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociatul unic care este si administratorul SRL se ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociatul unic care este si administratorul SRL se poate angaja cu Contract de munca la aceasta societate?

Buna ziua,

Va rog foarte mult lamuriti-ma si pe mine cu problema aceasta : Sunt asociat unic si administratorul unui SRL. Se poate ca sa ma angajez cu carte de munca la aceasta societate? Am inteles ca s-a modificat legea si este posibil insa contabila mea spune ca nu este posibil decat in cazul asociatilor unici care nu sunt administratori ai societatilor respective.
Multumesc.
Legea nr. 31/1990
Art. 1961. - (1) În cazul societăţilor cu răspundere limitată cu asociat unic, acesta va exercita atribuţiile adunării generale a asociaţilor societăţii.
(2) Asociatul unic va consemna de îndată, în scris, orice decizie adoptată în conformitate cu alin. (1).
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este
Art. 13. - (1) În cazul în care, într-o societate cu răspundere limitată, părţile sociale sunt ale unei singure persoane, aceasta, în calitate de asociat unic, are drepturile şi obligaţiile ce revin, potrivit prezentei legi, adunării generale a asociaţilor.
(2) Dacă asociatul unic este administrator, îi revin şi obligaţiile prevăzute de lege pentru această calitate.

pentru alte detalii va rog sa consultati legea.
art.196-1 mal L.31, introdus prin OUG 82/07.( Asociat unic. exercitarea atributiiilor ad. generale. calitatea de salariat.
....(3) - Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al SRL al caruia asociat este."
In aplicarea alin.3 al respectivului articol, se va incheia intre asociatul unic si societate un contract de munca fie pe perioada determinata, fie nedeterminata. si i se vor aplica si disp. codului muncii.
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata, indiferent daca are si calitatea de administrator, deoarece, spre deosebire de reglementarea anteriora, in prezent textul nu mai distinge sub acest aspect.
Aceeasi concluzie rezulta si din analiza art.196-1 alin.4, care prevadin mod expres ca disp. privitoare la administrarea SA-urilor, prin aceasta intelegand si interdictia administratorului de a fi si salariat, nu sunt aplicabile SRL.urilor.

Acum si dvs.- vreti ca economistul sau contabilul sa fie si jurist???
Buna ziua!
Da, acest lucru este perfect posibil conform art. 196 indice 1, alin.(3) din legea 31/1990 Actualizata.
Citez: "(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este."
Intr-adevar, acest articol exista in legea 31/1990 Actualizata de putina vreme (din 2007)
Nu exista nicio prevedere legala care sa interzica administratorului la SRL sa fie si salariat in acelasi timp.
Conform principiului de drept "ceea ce nu este interzis, este permis", rezulta ca va puteti angaja.
Cereti contabilei dvs. sa va spuna textul de lege care interzice angajarea administratorului la SRL.
Cu stima,
av. Silviu Serban
Cum s-a spus mai sus, se poate, insa in COR se prevede ca pentru functia de administrator e nevoie de studii superioare.
Buna ziua!

Am urmarit cu mare interes subiectul.
Eu sunt asociat unic si Administrator (prin Statut) la un SRL fara salariati si as dori sa ma angajez cu carte munca.
Va rog mult, e deci posibil ca SRL-ul sa functioneze cu un singur salariat/eu, asociat unic si administrator.

Multumesc mult.