Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contestatie decizie comitet asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contestatie decizie comitet asociatie locatari

In sedinta de comitet de luna trecuta s-a votat si acceptat un plan de investitii la una din scarile asociatiei (respectiv schimbarea tuturor usilor - intrare, hol, ghena - cu unele termopan si schimbarea casutelor postale). Intrebarile mele sunt urmatoarele:
Este de ajuns doar decizia comitetului ? sau trebuiau intrebati si locatarii asociatiei?
In caz ca trebuiau intrebati si locatarii asociatiei - cum se poate contesta decizia luata de comitet? Ce acte normative reglementeaza acestea (planul de investitii)? In cate zile se poate face contestatia?
In speranta unui raspuns prompt va multumesc anticipat.
1-De regula ,lucrarile de intretinere /reparatii care necesita efort finaciar aprecialibil din partea proprietarilor se discuta, se analizeaza si se hotarasc in cadrul adunarii generale care dispune prin bugetul; de venituri si cheltuieli sursa de finantare si de acoperire respectiva lucrare
2-Comitetul executiv are competenta sa se pronunte asupra efectuarii de lucrari in limita financiara dispusa de adunarea generala .
3-In temeiul art 10 din L nr 230/2007 si 12 A din HG nr 1588/2007
Proprietarii au dreptul
c)sa cunoasca toate aspectele ce tin de actvitatea asociatiei si sa aiba acces ,la cerere,la orice document al acesteia
d) sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si,eventual sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari ,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata
Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
~ Conținut șters la cerere ~
Teoretic in AG se hotaraste bugetul pe anul in curs in care ar fi trebuit prinse si aceste lucrari, dar pe scara respectiva trebuie luat si acordul proprietarilor . Practic presedinele poate face orice deoarece nu avem o lege clara cu privire la prporietari .Puteti face o contestatie dar si in instanta daca veti ajunge nu veti rezolva nimic
Adica cum nu exista o lege clara cu privire la proprietari? Dar Legea 230/2007 si HG 1588/2007 cu normele de aplicare a legii ce sunt?
Iata ce se spune la art.17(1) din HG 1588/2007
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune, in conformitate cu actele normative in vigoare;

Deci comitetul executiv poate decide aceasta lucrare fara sa-i consulte pe proprietari, care, fie vorba intre noi ar raspunde cu un raspicat "NU" la orice lucrare de modernizare, reparatii, lucrari de intretinere, nu, nu si iarasi nu......
Deci sa intelegem ca hotararea comitetului executiv reprezinta litera de lege,
indiferent daca reprezinta sau nu interesele generale ale proprietarilor?
In conditiile acestea care mai sunt strict responsabilitatile adunari generale ,daca comitetul executiv poate dispune orice hotarare de executare de reparatii intretinere?
In sistemul acesta,inseamna ca membrii comitetului pot incheia contracte de intretinere,reparatii,inlocuire ,modificare parti comune la orice pret,pot implica responsabilitatea asociatiei respectiv a proprietarilor ,indiferent daca acestea sunt yemeinice,justificate si sunt acceptate de proprietari ,pe simplul considerent ca daca sunt impuse pe lista de intretinere ,acestia vor fi obligati la plata ,eventual inclusiv prin instanta de judecata?
Va precizez ,ca intr-o situatie,in interesul inlocuirii usa cale de acces in scara de imobil,comitetul executiv la o asociatie de proprietari a dispus incheierea de contract de executie si montare usa de termopan,plata urmand a se realiza in 4 transe lunare
Avand in vedere ,costurile individual impuse,parte dintre locatari au contestat valoarea,au sesizat serviciul din primarie care a confirmat nerespectarea normelor in vigoare
S-a ajuns in instanta care a dispus hotarare care admite actiunea reclamantilor si dispune restituirea sumelor impuse si percepute de asociatia de proprietari
goe_07, utilizator