Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dizolvare Comitet Executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dizolvare Comitet Executiv

Comitetul Executiv al Asociatiei nu a pus in practica o hotarire votata in adunarea generala a asociatiei.Cum poate fi dizolvat .
De fapt - adunarea generala a asociatiei a votat cu majoritate renuntarea la repartitoarele de caldura.Cind sa le puna in practica - votul comitetului executiv a fost de 2 -1 in favoarea pastrarii aparatelor. Ce se poate face....
Hotărarile Adunării Generale reprezintă voința proprietarilor de a lege și hotări cu privire la administrarea codomeniului . Hotărarile A.G. sunt valabile indifernt de nr. de participanți dacă a fost respectată procedura și sunt valabile pt. toți proprietarii din codomeniu respectiv și C.E . . Comitetul Executiv semnează p.v. al A. G . de luare la cunoștință și indeplininește hotărarilor ce au fost votate in A.G.. Se pare că la dv. in Asociație C. E. nu cunosc legislația cu privire la adm. codomeniului , pt . asta aducețile la cunoștintă să citească HOTARÂRE Nr. 1588 din 19 decembrie 2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari .
In cazul in care nu vor să respecte hotărarile A.G. vă puteți adresa Primăriei care poate amenda C.E. pt. abuzuri sau puteți alege un alt C.E. care să vă reprezinte interesele .
Multumesc pentru clarificare !!!!!