avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren cu precontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren cu precontract

Buna seara,

Vreau sa vand doua parcele de teren intravilan.
Intrebarea mea este daca facem un precontract ajunge daca mergem la un notar, suma pe care se vinde terenul trebuie trecuta cea totala sau vom mai face un precontract deoarece probabil mai doreste inca o parcela si daca ajunge actul de proprietate prin care am primit terenul, autentificat la notar.
Multumesc.

Cu stima,
Cezar
Cel mai recent răspuns: bellefille , utilizator 09:47, 23 Mai 2011
antecontractul nu tine loc de act de vanzare-cumparare propriu-zisa asa ca veti face antecontractul dvs, veti trece valoarea imobilului cu mentiunea ca acum la momentul incheierii antecontractului achitati un avans de x euro urmand ca la data de... sa achitati restul valorii imobilului si sa semnati actul de vanzare propriu-zis.
cezarlupan a scris:

Buna seara,

Vreau sa vand doua parcele de teren intravilan.
Intrebarea mea este daca facem un precontract ajunge daca mergem la un notar, suma pe care se vinde terenul trebuie trecuta cea totala sau vom mai face un precontract deoarece probabil mai doreste inca o parcela si daca ajunge actul de proprietate prin care am primit terenul, autentificat la notar.
Multumesc.

Cu stima,
Cezar



Antecontractul reprezinta o promisiune de vanzare -cumparare, in caz ca nu este respectat , acesta reprezinta legea partilor, si , odata sesizata instanta de judecata , poate fi pronuntata o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de vanzare -cumparare.

Antecontractul poate fi incheiat in forma consensuala .Consider ca va ofera certitudine cu privire la dobandirea dreptului de proprietate.

Succes.
As aprecia daca ati putea detalia putin,despre ,,incheierea in forma consensuala".Cu multumiri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, doresc sa vand un teren fratelui meu, dar plata se ... dragos.velicu dragos.velicu Buna ziua, doresc sa vand un teren fratelui meu, dar plata se va face in avans. Din motive de timp nu putem ajunge inainte la notar pentru a face actul de ... (vezi toată discuția)
As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa ... nellyy nellyy As dori sa cumpar un teren,mai precis o suprafata de 1000mp,insa deoarece proprietarul trebuie sa faca dezmembrarea aa cestei parcele,pt ca el are o suprafata ... (vezi toată discuția)
Care e diferenta? molita molita care e diferenta intre un act sub semnatura privata si un anecontract de vanz-cump? (vezi toată discuția)