avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... M-am autorizat ca PFA. Ce urmeaza dpdv legal?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

M-am autorizat ca PFA. Ce urmeaza dpdv legal?

Contract cu casa de pensii, contract pentru plata asigurarilor de sanatate? Alte taxe?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mayer , utilizator 12:02, 2 Iunie 2011
spirache a scris:

Contract cu casa de pensii, contract pentru plata asigurarilor de sanatate? Alte taxe?

Multumesc.


La fisc depuneti declaratia de luare in evidenta si declaratia de venituri estimate, in urma careia veti primi decizia de impunere
Bafta!
Am depus. Aceasta decizie o voi primi prin posta? La momentul depunerii nu am primit nimic de genul asta.
Acelasi lucru l-am facut si eu , si nu am primit nimic pe loc. Decizia de impunere o voi primi probabil prin posta. Dar eu am si o alta nelamurire . Acu ce mai imi trebuie? Chitantier , facturier , registru de casa ? ca nimeni nu stie ... sau pe unde am intrebat am primit fel de fel de raspunsuri. de unde iau aceste lucruri si ce anume imi trebuie ?
Registru de casa- nu
Registru jurnal de incasari si plati- da
Registrul inventar- da
casa de marcat, aproape sigur (depinde ce cod caen aveti,) profesii liberale,nu
...mai multe lamuriri daca ne spuneti codul caen
+registru unic de control, chitantier, facturier, stampila...

Alte discuții în legătură

Contabilitatea la o intreprindere individuala aamelia22 aamelia22 1. La achizitia stampilei se face NIR cf facturii apoi Bon de consum si se deschide o fisa evidenta obiecte de inventar? 2.pentru registrele contabile(Reg ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat e obligatorie; ce registre sunt necesare pentru o intreprindere individuala cu norma de venit si neplatitoare tva? criandra criandra la 1 februarie 2011,sotul a inceput activitatea pt. ii(fabricarea de mobila) la norma de venit si neplatitoare TVA....Povestea e urmatoarea: Pe 30 ian am ... (vezi toată discuția)
Acte contabile pfa sorinnell sorinnell buna, mi-am deschis si eu un magazin mixt pe PFA neplatitor de TVA. Ati putea sa ma luminati si pe mine un pic? Am intrebat ce acte de evidenta contabila ... (vezi toată discuția)