Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE V-C CU HABITATIE VIAGERA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE V-C CU HABITATIE VIAGERA

BUNA ZIUA! AS DORI SA AFLU SI EU CATEVA RASPUNSURI....
TATAL MEU ESTE GIRANT LA UN CREDIT FACUT DE FRATELE MEU SI ACESTA DIN URMA NU L-A MAI PLATIT DE VREO 8 LUNI . CINEVA NE-A SPUS SA FACEM CONTRACT DE V-C CU HABITATIE VIAGERA CA SA FIE CASA PE NUMELE MEU CA SA NU II IA BANCA CASA TINAND CONT CA FRATELE MEU NU ARE NIMIC CA PROPRIETATE. VREAU SA STIU DC ESTE BINE SA FACEM ASTFEL DE CONTRACT SI DACA FACEM... PE URMA BANCA POATE SA NE ATACE IN JUSTITIE SA NE IA CASA DACA E PE NUMELE MEU , EU AVAND ACELASI NUME CU TATA SI CU FRATELE MEU?VALOAREA CREDITULUI ESTE DE 8000 EURO. ASTEPT RASPUNS VA MULTUMESC.
1. Solutia este buna si chiar va sugerez sa o puneti in practica.
2. Banca nu va putea face nimic care sa determine sa pierdeti imobilul.
Nimic, in afara de anularea actului ;)
ro-juridic a scris:

Nimic, in afara de anularea actului ;)

Banca va putea cere anularea actului doar daca tatal a ipotecat acel imobil in favoarea bancii...
In caz ca imobilul nu este ipotecat, banca va putea, eventual executa silit doar bunurile proprietatea girantului la data inceperii executarii.

In legatura cu dreptul de habitatie viagera, acesta va fi benefic pentru tata, in ideea in care el se asigura prin asta ca va putea folosi acel imobil pe toata durata vietii sale.
Insa... fratele care nu si-a platit datoria, tocmai va pierde partea sa din imobil, pentru ca acesta nu va mai exista in masa succesorala a tatalui.
bianca.bonnie, utilizator
bianca.bonnie a scris:

ro-juridic a scris:

Nimic, in afara de anularea actului ;)

Banca va putea cere anularea actului doar daca tatal a ipotecat acel imobil in favoarea bancii...
In caz ca imobilul nu este ipotecat, banca va putea, eventual executa silit doar bunurile proprietatea girantului la data inceperii executarii.

In legatura cu dreptul de habitatie viagera, acesta va fi benefic pentru tata, in ideea in care el se asigura prin asta ca va putea folosi acel imobil pe toata durata vietii sale.
Insa... fratele care nu si-a platit datoria, tocmai va pierde partea sa din imobil, pentru ca acesta nu va mai exista in masa succesorala a tatalui.

Banca va putea cere anularea vanzarii oricum, pentru ca este un act facut in vederea fraudarii unui creditor. S-ar putea insa, fiind vorba de o suma mica, sa nu se ajunga acolo.
Pentru asta ar trebui sa si demonstreze ca e un act facut in vederea fraudarii....
bona fides praesumitur