Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... adresa catre banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

adresa catre banca

Buna ziua, cum as putea redacta o adresa catre o banca creditoare referitor la faptul ca, speta: x = sotul, y = sotia
X a facut un imprumut la o banca, insa a decedat iar banca trimite somatii peste somatii si amenintari cu executarea silita a lui y.
Y se afla in imposibilitatea de a plati datoria ramasa in urma lui x.

Multumesc!
Sotia, in calitate de mostenitoare a sotului decedat, a preluat si averea dar si datoriile sotului decedat(daca ati facut succesiunea sau daca ati acceptat tacit mostenirea chiar daca nu ati facut succesiunea). De aceea banca va trimite avertismente si daca nu platiti, se va ajunge la executare silita.
inca nu s-a facut succesiunea...ce pot executa in acest caz?
caprice a scris:

inca nu s-a facut succesiunea...ce pot executa in acest caz?

Art.780 C.civ."Titlurile executorii, obtinute in contra defunctului, sint personal executorii si in contra eredelui.Cu toate acestea, creditorii nu pot urmari executia decit dupa opt zile de la notificarea acestor titluri facute persoanei, sau la domiciliul eredelui".

In speta mai sunt aplicabile disp. art.699 c.civ., art.397-398 c.proc.civ. precum si disp. art.400 ind.1 c.proc.civ.

Discutii similare:
www.avocatnet.ro/content/for...