Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... cesiune datorie banca catre firma de recuperare creanta
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

cesiune datorie banca catre firma de recuperare creanta

Buna ziua,

De regula atunci cand o banca apeleaza la o firma de recuperare debite, banca sau acea firma anunta debitorul ca s-a cesionat creanta bancii catre firma de recuperare?
In primul rand, daca aceasta obligatie-de a anunta cesionarea creantei, este prevazuta in contract, si cade in sarcina "creditorului initial-cedent-in speta- sub sanctiunea "inopozabilitatii cesiunii fata de debitorul -cedat" sau...a unei alte sanctiuni (sa zicem nulitate-conform disp. art.969 C.civ.-contractul fiind legea partilor-de exemplu), acest anunt/notificare, trebuie efectuata de catre CEDENT-creditorul initial.

In al doilea rand, cesionarul-sa zicem al doilea creditor- trebuie sa dovedeasca acest drept "nou" si prin urmare, CESIONARUL-de regula, este cel mai interesat sa comunice/notifice noua stare de drept.

Conform disp. art.1393 C.civ."Cesionarul nu poate opune dreptul sau la o a treia persoana, decat dupa ce a notificat debitorului cesiunea.Acelasi efect il va avea acceptarea cesiunii facuta de debitor intr-un act autentic".

Obs.Aparent exista o contradictie intre prevederea conform careia, pentru a face opozabila tertilor o cesiune nu este necesar acordul debitorului cedat, si prevederea care vorbeste despre "acceptarea" acestuia.
Adevarul este insa ca intre cele doua situatii exista deosebiri de "efecte juridice".