Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Buna ziua,
Cum se imparte, la iesirea din indiviziune terenul amplasat sub o cladire (parter + etaj) in care locuiesc 2 proprietari in conditiile in care suprafata ( amprenta la sol) locuintei de la parter este de 130 mp iar suprafata locuintei de la etaj este de 70 mp. Restul de 60 mp ai suprafetei de la etaj reprezinta pod ( deasupra locuintei de la parter) prevazut cu acoperis, acoperis care se continua peste locuinta de la etaj, iar apa de ploaie de pe acoperisul ambelor locuinte se scurge prin scocurile amplasate la nivelul superior al celor 4 pereti ai locuintei de la parter.
La impartire terenului de sub cladire se tine cont de suprafata fiecarei locuinte sau de cota de 68% si respectiv de 38% detinuta de fiecare proprietar din suprafata intregii curtii in care e amplasata cladirea?.
Va multumesc.
se va tine cont la expertiza de suprafata din acte a fiecaruia din cei doi proprietari.