Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere dupa revenire din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere dupa revenire din CIC

Buna ziua. Care sunt posibilitatile ca o angajata sa fie concediata dupa revenirea din concediu de cresterea copilului? Mentionez ca postul sau nu a fost ocupat de alta persoana in aceasta perioada. Se poate face desfiintarea postului?
Dupa revenirea din CCC, angajatorul poate decide concedierea salariatului în situaţia în care locul de muncă ocupat este desfiinţat ca urmare a dificultăţilor economice sau a reorganizării activităţii.
Conform art. 25 din OUG 111/2010 care se aplica persoanelor care nasc (+ situatiile asimilate) dupa 01.01.2011, concedierea mai devreme de 6 luni de la data revenirii din CIC este permisa doar ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului. Deci nu e o simpla reorganizare, astazi hotaraste asociatul ca o luna ne reorganizam! Si nici a dificultatilor economice.. e foarte subiectiva exprimarea. Dificultati economice intampinam cu totii in prezent.
Art. 25 din OUG 111/2010 nu se refera la acest lucru, ci la faptul ca este interzisa concedierea persoanei aflata in CIC sau in plata stimulentului de insertie.
Poate fi concediata prin desfiintarea postului. Faptul ca postul nu a fost ocupat pe perioada CIC, poate arata faptul ca nu mai e nevoie de om pe postul respectiv.
andreea_adomnitei a scris:

Conform art. 25 din OUG 111/2010 care se aplica persoanelor care nasc (+ situatiile asimilate) dupa 01.01.2011, concedierea mai devreme de 6 luni de la data revenirii din CIC este permisa doar ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului. Deci nu e o simpla reorganizare, astazi hotaraste asociatul ca o luna ne reorganizam! Si nici a dificultatilor economice.. e foarte subiectiva exprimarea. Dificultati economice intampinam cu totii in prezent.

In acest caz, concedierea este permisa si in timpul CCC ... asa cum ati aformat aceasta OUG nr.111/2010 se aplica numai persoanelor ai caror copii s-au nascut incepand cu 01.01.2011.

Concedierea unei persnae aflate in CCC se poate dispune pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.
Dificultatile economice sau financiare este unul dintre motivee care duc la situatiile de mai sus .. in caz de litigiu , acest motiv poate sa fie dovedit sau nu.
'Art. 25 - (1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum şi concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1) şi art. 10 alin. (1) şi (2). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an sau de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.'
Pentru persoanele carora li se aplica OUG 111/2010 e foarte clar. Foarte.