Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Insolventa

buna ziua,
am o problema pentru care solicit un sfat. am fost anuntat ca s-a dat o hotarare definitiva si firma unde sunt administrator
se afla in insolventa pentru o suma de 10000 de ron.desi este greu de crezut, nu am avut informatie despre proces, hotarare etc. am depus contestatie pe motiv ca nu am stiut(daca stiam gaseam o cale de rezolvare).contestatie se solutioneaza in septembrie dar intre timp firma care se ocupa de insolventa a blocat conturile firmei. este normal sa se blocheze pana se solutioneaza contestatia mea? pentru ca eu puteam plati suma datorata. daca reusesc sa platesc
intr-un fel suma datorata, mai ramane situatia de insolventa?
ce raspunsuri aveti de la firma de insolventa?
ne-ar fi de ajutor alte informatii privind demersurile efectuate si modalitatile de comunicare catre dvs.
este prima data cand intru pe un forum deci ma descurc mai greu. pentru comunicare spuneti-mi cum sa procedez
sa va dau adresa de mail sau cum trebuie. de la firma de insolventa, am primit o hotarare(astfel am aflat ca am pierdut
un proces si totodata situatia in care ma aflu) am citit cu atentie legea si acum trebuie sa dau toate documentele
care le cere legea. pe marti am intalnire la firma de insolventa.dar eu nu am cunostiinte juridice, este greu sa ma apar
si mai ales vreau sa platesc si sa ies din starea asta.
am trimis pe gmail adresa mea.
Deschiderea procedurii de insolventa nu afecteaza dreptul unui creditor de a invoca compensarea creantei sale cu cea a debitorului asupra sa
trebuie sa tineti seama de urmatoarele reglementari:
Conform art 3 pct. 7 din Legea nr 85 / 2006, prin creditor se intelege persoana fizica /juridica ce detine un drept de creanta asupra averii debitorului si care a solicitat, in mod expres, instantei sa ii fie inregistrata creanta in tabelul definitiv de creante sau in tabelul definitiv consolidat de creante si care poate face dovada creantei sale fata de patrimoniul debitorului, in conditiile prezentei legi.
2. Conform art 31 alin 3 din Legea nr 85 / 2006, daca intre momentul inregistrarii cererii si cel al judecarii acestei cereri sunt formulate cereri de catre alti creditori impotriva aceluiasi debitor, tribunalul :
-verifica, din oficiu, la data inregistrarii, existenta dosarului pe rol,
-dispune conexarea dosarelor
-stabileste indeplinirea conditiilor prevazute la art 31 alin 1 din lege, referitoare la cuantumul minim al creantelor, in raport cu valoarea insumata a creantelor

Art. 31. - (1) Orice creditor îndreptăţit să solicite deschiderea procedurii prevăzute de prezenta lege împotriva unui debitor prezumat în insolvenţă poate introduce o cerere introductivă, în care va preciza:
a) cuantumul şi temeiul creanţei;
b) existenţa unei garanţii reale, constituite de către debitor sau instituite potrivit legii;
c) existenţa unor măsuri asigurătorii asupra bunurilor debitorului;
d) declaraţia privind eventuala intenţie de a participa la reorganizarea debitorului, caz în care va trebui să precizeze, cel puţin la nivel de principiu, modalitatea în care înţelege să participe la reorganizare

3. in situatia in care debitorul achita pana la termenul de judecata o parte din datoriile pentru care s-a deschis procedura insoventei si ca urmare a acestei plati valoarea – prag scade sub 10 000 lei (RON), cererea formulata de creditor urmeaza a fi respinsa de judecatorul - sindic pentru motivul ca nu sunt intrunite conditiile prevazute de lege referitoare la valoarea – prag de 10 000 lei ( RON).

4.potrivit art 3 pct. 1 din aceeasi lege se instituie o prezumtie de insolventa vadita in cazul in care debitorul in termen de 30 de zile de la data scadentei nu a achitat datoria sa fata de unul sau mai multi creditori, aceasta prezumtie poate fi rasturnata in intervalul de timp scurs pana la data pronuntarii hotararii de deschiderea a procedururii insolventei de catre debitor, prin administrarea dovezii contrare in fata judecatorului – sindic.
multumesc pentru raspuns. hotararea judecatoreasca este din data de 26 iunie. eu am primit nota de la firma care se ocupa de caz, la data de 1 iulie. apoi am depus contestatie care are termen la data de 18 esptembrie. dar pana la 18 sept,
au fost blocate conturile(9 iulie). deci eu ma pot imprumuta si pot plati suma datorata le cei care au depus actiunea dar conform legii trebuie sa vina si altii carora le datorez bani. pe de o parte cu contul blocat nu se poate face nimic pe de alta parte
am contract de leasing pentru auto. conform legii, trebuie sa declar firma de leasing care poate sa-mi ia masinile care de fapt sunt proprietatea lor. in caz de insolventa (desi eu le-am achitat ratele), ei pot sa-mi ridice masinile pentru ca toate firmele evita sa intre in complicatii.