Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Firma x in calitate de debitor , datoreaza o suma firmei y. A fost un proces pe rol deschis de firma y exista sentinta definitiva, Ordonanta 5/2001 somatie de plata prin care pierde procesul firma y. Firma x intra in insolventa. Ce sanse sunt ca sa se inscrie si sa fie admisa pe tabelul creantelor cu suma respectiva, firma y?
Creanta firmei y va fi admisa mai ales ca asupra ei s-a pronuntat o instanta de judecata care a constatat ca este certa, lichida si exigibila.
Cu privire la formularea cererii de inscriere in tabloul creditorilor aveti grija sa respectati termenul, respectiv data limita indicata de administratorul judiciar.
cererea de creanta a fost admisa, dar administratorul special a depus contestatie la creanta firmei y pe motiv ca exista o sentinta definitiva prin care instanta spunea sa se depuna actiune pe drept comun(respinge actiunea), intre timp s-a intrat in insolventa.

administratorul special a depus contestatie la creanta firmei y pe motiv ca exista o sentinta definitiva prin care instanta spunea sa se depuna actiune pe drept comun(respinge actiunea)

Art 36 din lege 85/2006
Actiunea creditorului este corecta - cerere de inscriere la masa credala
Actiunea adm special va fi respinsa deoarece ceea ce trebuie sa conteste este cuantumul creantei !!