Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... peanalitati intirziere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

peanalitati intirziere

In calitate de reclamant, am solicitat penalitati de intirziere pentru neplata in termen a facturilor insusite la plata si neachitate potrivit contractului.Penalitatile de intirziere sunt stabilite contractual - 0,5%/zi intirziere.
Actiunea este intemeiata pe dreptul comun, dupa parcurgerea concilierii prealabile.
Pirita, invoca faptul ca actiunea este neintemeiata - motivind ca nu am emis factura pentru penalitati.
Intrebare: Este obligatorie emiterea unei asemenea facturi?
Va multumesc pentru ajutor.
Sunt tot felul de discutii pe acest subiect.
In opinia mea emiti factura numai daca debitorul este de acord cu penalitatile calculate si ai acordul lui scri si expres.
Altfel, emiti factura, o inregistrezi in contabilitate, iti contesta penalitatile ( cuantumul sau cauzele de intarziere) si ramai cu debit in contabilitate .....