Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract cu acordul partilor in timpul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract cu acordul partilor in timpul concediului medical al salariatului

Poate inceta contractul individual de munca cu acordul partilor in perioada de concediu medical al salariatului ? Nu e vorba de concediere.....
Da, se poate inceta c.i.m. cu acordul partilor in perioada CM ... dar care este rostul acestei incetarii, intrucat ea se poate realiza si la terminarea CM.
Cererea de incetare a fost facuta pe 13.05.2011( vineri) solicitandu-se incetarea cu data de 16.05.2011(luni)
Salariatul intra in concediu medical incepand cu 15.05.2011.
Angajatorul nu stie si emite decizia pe data de 16.05.2011 privind incetarea contractului cu acordul partilor cu data de 16.2011. E gresit ?
incetarea cu 16.05.2011
Nu este gresit , atata timp cat angajatorul si angajatul au fost de acord cu aceasta incetare a raportului de munca.
Dar cine plateste concediul medical ?