Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract cu acordul partilor in timpul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract cu acordul partilor in timpul concediului medical al salariatului

Poate inceta contractul individual de munca cu acordul partilor in perioada de concediu medical al salariatului ? Nu e vorba de concediere.....
Dac[ contractul de munca inceteaza cu data de 16-luni, iar concediul medical incepe cu data de 15-duminica, nu are nimeni de platit nici un concediu medical.;)
Plata concediului medical ar fi fost singurul impediment, in situatia in care incetarea cim ar fi survenit la mijlocul perioadei de incapacitate temporara de munca.
Cum platesti jumatate de perioada? Ce zice casa de asigurari de sanatate?
In concluzie, cum apreciati situatia prezentata ? Salariatul in cauza a facut pe data de 13.05.2011( cand nu era in concediu medical ), cerere de angajare la o alta societate cu data de 16.05.2011, cerere care a fost aprobata urmandu-se a se face angajarea cu data de 16.05.2011 data pentru care are certificat de concediu medical.
Asa cum s-a mai spus, c.i.m. va inceta la data de 16.05.2011 ... iar la noul angajtor va incheia un nou c.i.m. unde va duce si concediul medical, daca s-a angajat tot cu data de 16.05.2011.