Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... perimare, recuperare debite
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

perimare, recuperare debite

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema :
S-a introdus o cerere de emitere a Ordonantei continand Somtia de plata , intre timp a operat perimarea intrucat societatea nu a avut un jurist care sa se ocupe de problemele legale ale firmei, societatea a fost vanduta , ce posibilitati am pentru a recupera debitul? tinand cont ca nu mai sunt administratorul societatii, firma nu mai este a mea?
Va multumesc.
Calitatea de administrator nu se confunda cu cea de asociat. Daca nu mai sunteti asociat in acea firma pentru ca ati cesionat toate partile sociale detinute, firma nu va mai apartine si nu mai puteti recupera acel debit dvs.

Dar daca debitul nu e prescris, acea firma poate introduce o actiune in vederea recuperarii debitului.