Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie Telefonie Mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie Telefonie Mobila

In 2009 am reziliat contractul societatii comerciale cu operatorul de telefonie Vodafone prin portare catre alt operator. Cu 2 luni inainte de expirarea legala a contractului. Conform contractului dumnealor au emis facturi si pe cele 2 luni pentru reziliere inainte de termen. Nu s-a achiat debitul din diverse motive si incepand cu din 2011 au cesionat creanta catre o firma de recuperari. Se exercita presiuni telefonice lunare, somatii scrise etc. pentru recuperarea debitului, firma de recuperari continua sa puna penalizari.

Le-am comunicat ca creanta s-a prescris conform legislatiei in vigoare, lucru acceptat telefonic verbal de ei dar au afirmat ca vor continua demersurile pentru recuperarea debitului si ca vor pune penalizari in continuare.

Le-am sugerat sa utilizeze caile legale pentru recuperarea debitului - actionare in instanta stiind ca nu o pot face. Le-am comunicat ca orice comunicare telefonica este inutila, se ne contacteze in scris pentru a avea dovezi in instanta daca este necesar. Tot ce am primit sunt somatii.

Numarul de telefon este proprietate personala, nu este public, continua sa hartuiasca.

Le-am cerut factura pe restante - document contabil. Nu il emit, nu il pot emite.

Sugestii sa scapam de ei?
Sa va schimbati nr de telefon, altfel.. interesul lor e legitim sa va contacteze asa ca nu e hartuiala.