Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Factura neachitata Vodafone de vreo 4, 5 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Factura neachitata Vodafone de vreo 4, 5 ani

Bună seara

În anul 2010 am solicitat telefonic intreruperea contractului Vodafone valabil pana in luna martie 2011,din motive obiective, pentru care mi s-a spus ca daca vreau sa intrerup contractul, trebuie sa platesc suma de 70-80 euro.

Nu am fost de acord si ultima factura in val de 80 lei a ramas neachitata si in ziua de azi.

Vodafone a transferat recuperarea debitului catre o firma de recuperat creante, care mi-a comunicat ( azi, 09.02.2015, telefonic ) că pentru stingerea debitului, sunt datoare cu suma de 3.300 lei, sumă care reprezintă penalizări.

Am primit acasă somație de la Vodafone, cu diferite sume de achitat, dar fără a fi nevoie să semnez de primire. ( în urmă cu 1,2 ani în urmă ).

În această situație, a intervenit prescripția sau nu?

Firma de recuperări poate face ceva împotriva mea?

Rog răspuns urgent.

Mulțumesc!!

~ Conținut șters la cerere ~
Asta înseamnă că pot fi oricând executat silit cu o asemenea penalitate? Respectiv suma de 3,300 lei, datoria inițială fiind de 80 lei?
amigosss, utilizator
Nu, inseamna exact contrariul. Daca au trecut 3 ani de la emiterea ultimei facturi catre dvs. datoria e prescrisa. 2011-2015, deci cel mai probabil da. Nu mai au ce sa va mai faca. NU va lasati intimidat [editat- dacă mai postați în acest fel, luați avertisment]
gi-jane2, moderator