avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Factura neachitata Vodafone de vreo 4, 5 ani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Factura neachitata Vodafone de vreo 4, 5 ani

Bună seara

În anul 2010 am solicitat telefonic intreruperea contractului Vodafone valabil pana in luna martie 2011,din motive obiective, pentru care mi s-a spus ca daca vreau sa intrerup contractul, trebuie sa platesc suma de 70-80 euro.

Nu am fost de acord si ultima factura in val de 80 lei a ramas neachitata si in ziua de azi.

Vodafone a transferat recuperarea debitului catre o firma de recuperat creante, care mi-a comunicat ( azi, 09.02.2015, telefonic ) că pentru stingerea debitului, sunt datoare cu suma de 3.300 lei, sumă care reprezintă penalizări.

Am primit acasă somație de la Vodafone, cu diferite sume de achitat, dar fără a fi nevoie să semnez de primire. ( în urmă cu 1,2 ani în urmă ).

În această situație, a intervenit prescripția sau nu?

Firma de recuperări poate face ceva împotriva mea?

Rog răspuns urgent.

Mulțumesc!!



Cel mai recent răspuns: CountPorcula1987 , utilizator 14:08, 11 Februarie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Asta înseamnă că pot fi oricând executat silit cu o asemenea penalitate? Respectiv suma de 3,300 lei, datoria inițială fiind de 80 lei?
Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
amigosss, utilizator
Nu, inseamna exact contrariul. Daca au trecut 3 ani de la emiterea ultimei facturi catre dvs. datoria e prescrisa. 2011-2015, deci cel mai probabil da. Nu mai au ce sa va mai faca. NU va lasati intimidat [editat- dacă mai postați în acest fel, luați avertisment]
Ultima modificare: Miercuri, 11 Februarie 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce ar trebui sa fac? radu2008a radu2008a Am primit in cutia postala un plic semnat eos, prin care sunt atentionat cu privire la o suma de 400 ron datorie (debit principal, penalizari si alte motivari ... (vezi toată discuția)
Datorie telefonie mobila pmirceas pmirceas In 2009 am reziliat contractul societatii comerciale cu operatorul de telefonie Vodafone prin portare catre alt operator. Cu 2 luni inainte de expirarea legala ... (vezi toată discuția)
Contract telefonie mobila 2001/ plata penalitati din 2002 prin urmarire societate de recuperari mihaelacorneliadragomirescu mihaelacorneliadragomirescu Am un contract cu o firma de telefonie mobila din 2001. Acesta a fost intrerupt pt neplata in 2002. Contractul a ajuns de atunci la o firma de recuperari. Suma ... (vezi toată discuția)