Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore suplimentare

Va scriu pentru prima data si am nevoie extrem de urgent de un rspuns de la D-vs.
Lucrez la o companie pe baza unui CIM pe durata nedeterminata.Contractul prevede 5 zile/saptamana a 8 ore/zi. Prin extindere pot sa consider 160 ore pe luna ? (caci asa sunt platit, la 160 ore )
Plata orelor suplimentare se face raportate la saptamana de 40 de ore sau se face global la numarul de 160 de ore lunar?
In luna iunie am avut un CM de 5 zile (toate fiind lucratoare) asta insmnand 40 ore.Pana la data intrarii in CM efectuasem 140 de ore.Raportat la programul lunar la data intrarii in CM ar fi trebuit sa efectuez 120 ore ( 160- 40 ore CM ), dar am efectuat 140.
Diferenta de 20 ore (de la 120 la 140 de ore) se platesc ca ore suplimentare?
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati da un raspuns urgent caci in 15 iulie se inchide luna si dupa discutiile avute, firma considera ca nu mi se cuvin ore suplimentare si deci nu-mi vor fi platite acest 20 ore efectuate suplimentar (spun eu )
Cu stima,
Florin
Buna ziua
as avea nevoie de putin ajutor...
avem un caz in care un salariat a lucrat 180 ore intr-o sapataman, dintre care 52 sambete si duminici care i-au fost platite dublu....
intrebarea ar fi dac acestui salariat ar trbui sa i se mai plateasca si ore suplimentare pt aceste sambete si duminici in conditii le in care i-au fost platite oricum dublu ca zile de sarbatoare?

multumesc mult
aditzza a scris:

Buna ziua
as avea nevoie de putin ajutor...
avem un caz in care un salariat a lucrat 180 ore intr-o sapataman, dintre care 52 sambete si duminici care i-au fost platite dublu....
intrebarea ar fi dac acestui salariat ar trbui sa i se mai plateasca si ore suplimentare pt aceste sambete si duminici in conditii le in care i-au fost platite oricum dublu ca zile de sarbatoare?

multumesc mult

Cred ca v-ati incurcat la calcul ... 180 ore/sapt = 25 de ore/zi , iar 52 de sambete inseamna cam un an de zile ...;)
180 ore/luna , 52 (ore )sambate si duminici :D
buna-ziua as avea si eu o intrebare in legatura cu plata orelor suplimentare, deja imi este pana peste cap lucrez ca si agent de paza si programul de lucru este de 24 cu 72h, indiferent de ce zi este normala , sarbatoare.etc. fac ore suplimentare dar la plata nu se simte nimik pe fluturas ore suplimentare imi sunt trecute cu plata de 100 la suta . legea ce spune .. totul porneste de la faptul ca suntem 9 oameni care au aceleasi ore aprox. si luam salarii diferite total cu diferente mari intre noi . va multumesc anticipat.