Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume sotie la casatorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume sotie la casatorie?

Daca eu am numele de familie "Nume1-Nume2" (numele reunite ale parintilor) iar viitoarea sotie are numele de familie "Nume3" in urma casatoriei aceasta poate sa preia ca nume de familie "Nume1" ?
Dupa interpretarea mea......nu
Soţii pot să-şi păstreze numele lor dinaintea căsătoriei, să ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite
Alte pareri?
Conform Codului familiei, aveti urmatoarele posibilitati:
- sa aveti amandoi numele amandurora reunite, de ex. nume 1+nume2+nume3
- unul dintre dvs. sa ia numele celuilalt ( de ex. sotia sa se numeasca nume1+nume2, ca pe dvs., sau dvs. sa luati numele ei)
- sa ramana fiecare cu numele lui.

Deci ce spuneti dvs. nu se poate in legislatia romaneasca.
daca sunteti si dvs de acord si v-ar placea sa purtati doar nume 1, il puteti schimba dvs pe cale administrativa si apoi prin casatorie, sotia ia numele dvs, adica doar nume 1
Da, dar pt a fi shimbat pe cale administrativa, va trebuie un motiv....de ex:"nume 2 are o tenta peiorativa". Nu poate fi schimba pe motivul " ca asa vreau eu".
nu neaparat. va dau o trimitere la ordonanta, poate gasiti un motiv din cate sunt. mie imi pare ca va incadrati la lit d din prima parte
www.avocatnet.ro/content/art...