Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general corectare la preluare sold banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

corectare la preluare sold banca

am o problema cu sold la banca(5121)la inceputul anului 2010.Am preluat o firma si acuma am observat de ce nu se iasa bilantul. problema este : la sfarsitul anului 2009sold la banca este 31080.15, dar la extrasul de ianuarie 2010 unde se scrie ca preluare de sold este cu225 ron mai mult.pt luna decembrie n-a gasit extras.
Cum pot sa corectez aceasta greseala?
mai am o problema,cum corectez soldul de cont 437 mie imi apar cu 0 dar in soldul de 4371 este 15si la4372 este 14 ron? multumesc mult
aniko85, utilizator
-la ct.4371 ori a platit mai mult,ori nu a inregistrat cheltuiala in curs unei luni,trebuie verificat:(
-ct.4372 la fel...ori nu s-a inregistrat retinerile lunare si s-a platit,trebuie verificat .
Cu soldul de la banca sa ceara administratorul o copie a luni dec.2009,sa vedeti despre ce este vorba unde sa inregistrati suma 225lei.
succes!
la contul 437,nu apare soldulsumei 4371si4372,suma care este in contul 4371si4372 este ok numai ca la contul 437 apare cu 0,pot sa scriu eu suma in plan de conturi unde pot modifica solduril initiale, sau prin nota trebuie sa corectez.?
iar la banca problema e ca in dec 2009 este cu 225 mai putin, asta cum pot sa-l modific?
daca trebuie modificat in dec 2009 sau in ianuarie 2010 cu nota?si ce nota folosesc pt corectarea acestor greseli?( un transfer o fost de la o banca la alta,trezoreria -transilvania)
multumesc
Incercati la banca daca va poate scoate extrasul pentru decembrie 2009. Mai sunt unele banci care dau si pentru acele perioade mai indepartate. Cred ca astfel puteti sa mai clarificati cate ceva de pe la conturi.