avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor sau ..?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor sau ..?

Stie careva daca exista vreo proveder legala cu privire la "suma pentru procurarea unei tinute decente" ?
Ma refer pentru functiile de conducere.... multumesc !
Cel mai recent răspuns: carmen.balan1967@yahoo.com , utilizator 13:51, 25 Mai 2011
Se poate introduce prevederea respectiva in CIM - nu stiu sa existe o prevedere legala in acest sens.
"Tinuta decenta " la care va referiti n-are legatura cu obligativitatea angajatorului de a asigura echipament de lucru ( protectie ) - unde este cazul.
Repet - eu nu cunosc o astfel de prevedere ; dar nu sunt atotstiutoare, deci...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vestimentatie la locul de munca aura87 aura87 daca angajatorul impune o anumita tinuta vestimentara nu trebuie sa acorde angajatului o anumita suma la un interval de timp pt achizitionarea hainelor, as ... (vezi toată discuția)
Tinuta obligatorie conducator auto transport persoane ContSters142942 ContSters142942 Buna ziua. Aveti idee conform carei legi conducatorii auto de atocare au dreptul ca tinuta obligatorie sa fie decontata de institutie? (vezi toată discuția)
Care va fi salariul meu in 2010? serban_ana67 serban_ana67 in decembrie 2009 primeam salariu de baza de 658 lei ca functionar public intr-o primarie comunala, spor de vechime de 25%, spor dispozitiv castigat in ... (vezi toată discuția)