Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculator concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculator concediu maternitate

Buna ziua,

As dori sa ma lamuriti si pe mine, va rog cum se calculeaza concediul pentru maternitate. Din cate am aflat eu nu se impoziteaza salariul (doar catre pensie se vireaza bani), iar sotia mea a incasat doar 850 lei, la un salariu de 1500 brut.

Va multumesc frumos!
Se face o medie/zi a veniturilor din ultimele 6 luni (baza zilnica de calcul).
Baza zilnica de calcul se inmulteste cu numarul de zile lucratoare de concediu medical din luna si se aplica procentul de 75%, 85%, 100%, in functie de codul de pe certificatul medical.
Se retine doar CAS (maxim 74 lei).
Multumesc frumos!