Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract de munca in timpul concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract de munca in timpul concediului de cresterea copilului

Astazi sotia mea care este in concediu pentru cresterea copilului a fost sunata sa se prezinte la servici sa-si ridice cartea de munca . Ea ar fi trebuit sa se intoarca la munca pe 29 august conform deciziei de suspendare a muncii pe perioada de crestere a copiilor pana la 2 ani ( avem gemeni ). As vrea sa stiu daca este corect sa-i desfaca contractul de munca in aceasta perioada ? Angajatorul nu ar fi trebuit sa o primeasca inapoi pentru o anumita perioada. Multumesc
Nu poate fi concediata in aceasta perioada, dar va trebui sa fiti atenti intrucat este posibil sa o fi chemat pentru ai elibera cartea de munca, pentru ca acest lucru este obligatoriu, acestea fiind desfintate. Toti angajatorii au obligatia eliberarii cartilor de munca catre titulari, iar vechimea in munca se va dovedi cu o adeverinta tipizata.