Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii-concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii-concediu de odihna

Lucrez in ture de 12 cu 24 ,12 cu 48 si as dori sa aflu cate zile de concediu am dreptul ,mai precis de cate ture de co beneficiez.Mentionez ca am o vechime de peste 25 de ani.Multumesc anticipat. Mai vreau sa mentionez ca nu beneficiez din partea angajatorului de zile libere sau bani pentru turele care cad in zile de sambata , duminica sau sarbatori legale
ineu1968, utilizator
Durata efectiva a concediului de odihna anual este stabilita in contractul individual de munca pe care l-ati semnat impreuna cu angajatorul, si se acorda proportional cu activitatea porestata intr-un an calendaristic.:)
Art. 145 din Codul Muncii prevede :
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
....

Asadar durata CO nu este conditionata de durata timpului de munca sau de programul de munca.