avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Anexa 26 pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Anexa 26 pentru somaj

Buna ziua,
Pe data de 1.06.2011 voi inceta activitatea si voi depune dosarul pentru somaj pana pe 10 iunie.
Pentru luna mai angajatorul va plati contributiile pe 25 iunie ( asa plateste salariile pe o luna in urma si contributiile la stat la fel ).
La depunerea dosarului nu voi avea contributia de somaj platita pentru luna mai.
Stiti cumva cum trebuie completata anexa 26 in cazul acesta ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: aijin , utilizator 09:59, 3 Iunie 2011
1. Nu trebuie platita neaparat contributia la somaj la data eliberarii adeverintei. Este suficient daca a depus declaratia lunara nominala cu sumele datorate.
2. Sau poate trece in adeverinta luna mai 2010, in locul lunii mai 2011.
Interventie moderator:
:rtfm:
mihamihaela06:
Pentru discutarea aceleasi probleme intrati tot pe acest topic folosind butonul "raspunde", altfel nici dvs. nici noi nu vom intelege nimic.


mihamihaela06 a scris:
Multumesc pentru raspuns !
Pe formularul 26 trebuie trecut nr. ordinului de plata cu care s-a achitat cotizatia pe luna mai si data achitarii sumei.
Cum poate sa treaca mai 2010?


1. Lunile de pe formular se scriu de catre angajator, nu sunt tiparite.
2. In adeverinta trebuie scrise 12 luni cotizate la somaj, din ultimele 24 de luni.
3. Puneti aceeasi problema la Agentia de Somaj si veti primi acelasi raspuns.
Acum am inteles !!!
Multumesc din suflet pentru ajutor !
Buna ziua. Coloana 6 a adeverintei se completeaza cu suma rezultata in urma aplicarii procentului datorat de angajator asupra venitului brut al salariatului sau asupra salariului de baza?Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? danilazar danilazar ma numesc Daniela Lazar ,am fost angajata la o SC. in perioada 11.02.2010-31.03.2011,aceasta SC nu a virat sumele datorate la asigurari sociale , nu poate face ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu a platit contributiile la somaj (!?) ionsilviu ionsilviu Buna ziua,am lucrat la o firma din martie 2011 pana in iunie 2012 ,din lipsa de comenzi mi-a desfacut contractul de munca si mi-a dat preaviz.am mers la anjofm ... (vezi toată discuția)
Plata retroctiva a contributiilor la fondul de somaj Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua! Am o societate comerciala care nu si-a achitat contributiile si impozitul de aproximativ 10 luni. Unui salariat plecat cu lichidare la zi de la ... (vezi toată discuția)