Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

juridic

Vreau sa aflu si eu daca pot sa fac proect pe o constructie daca este realizata de sotie si fostul sot pe terenul tatalui ei fara autorizatie ,specific ca nu are partajul facut cu fostul sot? Daca se poate face asi dori sa aflu mai multe detalii privitoare la modalitatile posibile(nu sunt nici eu nici sotia proprietari pe teren,fiind tatal sotiei). Daca trec proprietatea socrului pe numele meu si al sotiei vrea sa stiu daca fostul sot al sotie poate pretinde ceva la partaj,sotia fiind despartita de 6 ani de fostul sot care au de impartit o constructie de 35 mp construita fara autorizatie pe terenul socrului(constructia se afla pe aceasii propietate nu proprietati separate)?
ar fi bine si pt dvs daca socrul ar dezmembra si v-ar vinde o bucata de teren pe care veti face casa
nu, fostul sot al sotiei nu va avea dreptul la parte din casa ce-o veti construi. fostii soti vor face partaj (daca vor face) pe ce au construit impreuna