Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Caz concret: sotii au fiecare de dinainte de casatorie fiecare cate un imobil propriu.
Decedeaza sotul , cat din imobilul lui ii revine sotiei in situatia in care din casatorie nu au existat copii?
Ca si mostenitori sunt luati in calcul tata decedatului si fratii acestuia sau nu ? Cu ce procente fiecare?

In cazul in care sotul decedat nu are descendenti,vor veni la mostenire,ascendentii privilegiati sau colateralii privilegiati adica a doua clasa de mostenitori plus sotul supravietuitor.Daca sotul supravietuitor vine in concurs cu ascendentii privilegiati (parintii defunctului),indiferent de nr.lor dar si cu colateralii privilegiati( fratii,surorile defunctului si descendentii lor adica,nepotul de frate/sora),indiferent de nr lor.,sotul supravietuitor are dreptul la 1/3 din mostenire.Daca sotul supravietuitor vine la mostenire in concurs numai cu ascendentii privilegiati sau numai cu colateralii privilegiati,atunci acesta va culege 1/2 din mostenire.