Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizitare minor!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizitare minor!

buna seara!
dupa solutionarea procesului de divort instanta mi-a stabilit unn program de vizita a copilului,in fiecare sambata de la 16:00-20;00,dar in mare parte a sambetelor fosta sotie ia copilul de acasa si pleaca in locatii necunoscute,nu raspunde la telefon si asa mai departe.ce pot face?am facut si plangere penala la Parchet si nu s-a intamplat nimic.ce ma sfatuiti?de aproape doua luni nu am vazut copila in varsta de 1 an si 8 luni.
Formulati o cerere in instanta prin care aratati ca mama minorului va incalca "drepturile parintesti de a avea legatura cu copilul Dv. Drept prevazut de art.14 si15 din Legea 272/2004 deasemeni drept prevazut si de art.8 din Conventia Europeana",,,si tot odata solicitati "revocarea hotararii prin care ia fost incredintat minorul fostei sotii'', deasemeni solicitatii si daune morale, pentru faptul ca va frustreaza de un drept,,,,dar atentie sa aveti dovezi clare, puteti apela la executor judecatoresc, sa se deplaseze cu Dv. la domiciliul minorului la ora prevazuta in hotarare, si solicitatii sa intocmeasca un act de constatare, care va fi o davada solida. deasemeni martori care sa va insoteasca de mai multe ori, care sa confirma acest fapt.. Eu va doresc succes..:((
Investiti hotararea cu formula executorie si apelati la un executor judecatoresc. Daca fosta sotie nu va fi la dimiciliu in timpul prigramului stabilit, va fi obligata la cheltuieli de executare. Repetati procedura de cateva ori, nu cred ca ii va conveni sa plateasca cheltuielile de executare.