Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

Am o fetita de 2ani si 8 luni si am divortat dar fostul meu sot a luat-o si de 8 luni nu am avut acces la copil.la proces am castigat prin apel incredintarea fetitei,si as vrea sa stiu cum pot sa iau fetita de la el daca sentinta e cu termen de 15 zile de recurs.multumesc
Trebuia sa deschideti proces pe calea ordonantei presedintiale.
Nu ati avut avocat?
Se poate pune in executare si hotararea daca ati trecut de apel.
Probabil ca veti avea nevoie si de avocat.
Decizia instantei de apel este definitiva, prin urmare o puteti pune in executare chiar daca este atacabila cu recurs sau daca se va declara recurs.
Solicitati legalizarea si investirea cu formula executorie apoi o puteti pune in executare prin intermediul unui executor judecatoresc.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
am intrebat si organele de politie din acea localitate si mi-au spus ca ei nu ma pot insoti la domiciliul fostului sot daca nu am sentinta definitiva si irevocabila si ca trebuie sa astept ca nu o pot lua pana atunci,de aceea am vrut sa aflu cum pot sa imi recuperez fetita.deci prin urmare trebuie sa apelez la un executor,doar acesta ma poate ajuta?multumesc pt ajutor

ba da am avut avocat,dar nu a fost pe ordonanta presedentiala

mi sa admis apelul si mi sa incredintat fetita,dar el nu vrea sa mi-o dea de bunavoie.deci pot sa imi iau fetita si fara sa fie sentinta irevocabila dar trebuie sa merg la un executor?multumesc
gi-jane2, moderator
Puteti merge la executor.
Puteti incerca si pe ordonanta cu avocat dar nu stiu daca mai are sens acum ca e posibil sa se termine recursul inaintea ordonantei.
Avocatul nu v-a spus de ordonanta?
nu mi-a spus,sa pus amprenta pe faptul ca el nu ma lasat sa imi vad fetita dev 8 luni si pe conditiile de trai ale mele mult mai bune decat ale lui.dar nu stiu de ce toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca daca e cu recurs nu pot sa imi iau copilul.pana acum nu am stiut ca doar un executor ma poate ajuta,mi sa spus ca trebuie sa merg cu politia din localitatea unde sta el