Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sentinta stabilire domiciliu copil minor dupa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sentinta stabilire domiciliu copil minor dupa conventie la notar in acest sens nerespectata

Buna ziua, as dori sa stiu daca in momentul in care voi primi acasa sentinta de la judecatorie pot merge la fostul sot acasa sa imi iau fetita sau trebuie sa astept definitivarea ei ? El spune ca va face apel si nu o voi lua pe a mica acasa pana nu se termina apelul. Va rog ajutati-ma cu un raspuns. Multumesc.
In conformitate cu art. 448 din codul de procedura civila, hotararile primei instante referitoare la stabilirea locuintei minorului sunt execurorii de drept. Luati legatura cu un avocat si cu executorul judecatoresc pentru a pune in executare hotararea.
lazu, utilizator
Deci nu trebuie sa astept pana el va face apel si se va judeca apelul? pot sa imi iau fetita acasa dupa 10 luni de razboi tampit ? in care, desi domiciliu ei a fost stabilit la mine prin divort si convetie la notar nimeni nu vrut sa faca nimic, ca nu am ordin judecatoresc.
Este caz tipic de interpretare a legilor după cum vrea fiecare.Dacă divorţul la notar, care cuprinde toate aspectele referitoare la copil, adică domiciliu, program de relaţii cu minorul, pensie alimentară, atunci de ce trebuie un alt proces pentru acelaşi lucru? Noaptea minţii!
se pare ca a trebuit un nou proces , si nici politia nu a intervenit, executorul a facut ceea ce a tinut de el, dar fara rezultat, el ascunzand copilul. si acum cand astept redactarea sentintei el ma ameninta cu apel la aceasta sentinta si ca nu imi voi lua fetita acasa pana nu se va termina si apelul si sentinta va fi definitiva si irevocabila. am vrut sa ajung cu el la o intelegere pentru a putea lua fetita acasa fara interventia politiei si a unui executor si chiar sa ii permit fetitei sa petreaca cu el mai mult timp dar nu ai cu cine discuta.
Sa inteleg ca ati divortat la notar , tatal fiind de acord cu domiciliul copilului la dvs. si apio s-a razgandit? Detaliiati .