Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Domiciliu minor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Domiciliu minor

Am avut un divort cu minor,in urma careia s-a stabilit domiciliul fetitei la mine(am vazut pe portalul just.ro).Fetita este inca la fostul sot.Inca nu am primit comunicarea acasa.Cand ma pot duce sa-mi iau fetita?Trebuie sa astept neaparat hartia de la judecatorie sau o pot lua oricand?Multumesc si astept raspuns
Divortul are cale de atac in 30 de zile de la comunicare. Puteti lua copilul la dvs. abia dupa ce sentinta ramane definitiva si irevocabila.Asa ca va trebui sa asteptati sa primiti sentinta , sa treaca cele 30 de zile de cand ati primit-o si abia atunci, daca fostul sot n-a facut apel, puteti merge sa luati fetita.
Succes,
av.M.Hornea
Pe ce cod v-ati judecat?

In baza art.442 pct.1 NCPC - Hotararile primei instante sunt executorii de drept cand au ca obiect stabilirea locuintei minorului