avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cesiune parti sociale

....
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
pneuros, utilizator
Cel mai recent răspuns: pneuros , utilizator 19:24, 26 Mai 2011
:D
Nu prea am inteles cum s-a facut cesiunea :)).

Oricum nu are importanta - persoana fizica nu poate fi urmarita pentru datoriile unui SRL, asta odata.
Cesiunea neinregistrata la registrul comertului, nu poate avea efecte fata de terti (printre care si creditori) ci doar fata de parti. Cu alte cuvinte, fata de creditori, situatia este neschimbata in ceea ce priveste partile sociale.
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
ro-juridic, utilizator
am
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
pneuros, utilizator
In continuare ti le poate lua. Dupa cum am spus, fata de terti, cesiunea facuta de tine nu are nicio valoare
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
ro-juridic, utilizator
daca
Ultima modificare: Joi, 26 Mai 2011
pneuros, utilizator

Alte discuții în legătură

Cesiune din 2001 neinregistrata la rc - este valabila? Am cesionat firma in 2001 unei alte persoane. Acesta nu a facut demersurile pentru intregistrare la Registrul Comertului la vremea respectiva, si a continuat ... (vezi toată discuția)
Cesionare parti sociale olaru_gheorghe olaru_gheorghe dupa cesionarea partilor sociale ale unui SRL printr-un contract incheiat la notar, care sunt pasii de urmat de catre fiecare din parti?mentionez ca nu exista ... (vezi toată discuția)
Problema de opozabilitate ccippi ccippi Buna ziua. In anul 2002 am facut un act aditional la statutul unui srl, la care eram asociat si administrator de comun acord cu asociatul meu de atunci,act ... (vezi toată discuția)