Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala judecator!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala judecator!

Buna ziua !

Daca formulez o plangere penala impotriva unui judecator ,mai are competenta sa judece cauza pe rol?Eu sunt parte in proces!

multumesc anticipat

recuzarea/schimbarea unui judecator al unui complet de judecata se face in conditiile impuse de codul de procedura civila sau penala, dupa caz. conditiile sint strict limitattive, plingerea penala formulata impotriva sa nefiind o cauza care sa-l impiedice sa judece cauza. numai in cazul in care acesta este condamnat se poate intimpla acest lucru.
catalin ciobanu a scris:

" plingerea penala formulata impotriva sa nefiind o cauza care sa-l impiedice sa judece cauza. numai in cazul in care acesta este condamnat se poate intimpla acest lucru."

Poate detaliati cum ati ajuns la concluzia asta ! Pct. 5 din la art. 27 alin.1. cpc vorbeste despre o "judecata penala", dar nu solicita condamnarea judecatorului.

@mircea : este vorba de un litigiu civil sau penal?

In opinia mea, daca una dintre parti depune plangere penala impotriva judecatorului, motivul ar putea constitui motiv de recuzare incadrat la art. 27 al.1 pct. 9 cpc.
Potrivit art. 29 alin.1 cpc trebuie sa depuneti cererea de recuzare de indata ce s-a ivit motivul. Adica la termenul imediat urmator dupa ce ati depus plangerea penala.
Atentie, daca instanta in judecarea cererii de recuzare (va fi un alt complet, din care nu face parte si judecatorul dorit a fi recuzat) constata ca ati facut plangerea penala de coniventa, special pentru a-l recuza pe judecator, cererea va fi respinsa, Altfel spus, recuzarea sa fie cauzata de plangerea penala, nu plangerea penala sa fie cauzata de recuzare :)

Pentru ce doriti sa depuneti plangere penala?
Mihaela Enache, Avocat
Este vorba despre un proces comercial !Nu tine cu recuzarea pe motiv de antepronuntare din momentul in care sentinta nu trebuie motivata si este judecata de colegi ,o institutie inexistenta! L-am recuzat pa acest mafiot ,a avut o atitudine ostila inca de la inceputul procesului ,administreaza numai ce probe vrea ,face trafic de influenta cu avocatul ,cam asa se castiga procesele !Va rog sa-mi spuneti in ce conditii se numeste curator la SRL (nu gasesc practica judiciara)!

multumesc
mircea_1973, utilizator
pct 9 la care m-am referit este legat de existenta "vrajmasiei" intre jude si dumneavoastra, nu de antepronuntare. Pe ce motiv sa depuneti plangere penala?

In general, probele se admit in functie de anumite reguli. Aveti avocat? El ar trebui sa va explice mai bine.
Plangerea penala o formulez pentru faptul ca judecatorul de cauza incearca sa acopere (nu dispune expertizarea grafologica) acte contabile falsificate si in acelasi timp ordona efectuarea expertizei contabile ignorand acele falsuri.
mai precis eu sa raspund contabiliceste pentru niste falsuri care nu-mi apartin si implicit sentinta va fi pe masura.