Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Legislatie privind organizarea si desfasurarea unor ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Legislatie privind organizarea si desfasurarea unor activitati pe baza liberei initiative

care ma poate ajuta explicandu-mi unde pot verifica daca un ordin, o hotarare sau o lege mai sunt valabile....
Ce lege, cu privire la ce?
[ma interesa • Decretul – lege nr. 54 / 1990 privind organizarea şi desfăşurarea unor activităţi economice pe baza liberei iniţiative...cu ce lege a fost abrogat si de ce

Decretul Lege Nr. 54 din 5 Februarie 1990, a reglementat organizarea si desfasurarea unor activitati economice pe baza liberei initiative, dispozitii care, in majoritate, au fost abrogate prin Art. 294 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Au ramas in vigoare numai prevederile referitoare la organizarea si desfasurarea unor activitati economice pe baza liberei initiative, respectiv:
a) asociatii familiale, care se puteau constitui intre membrii unei familii cu gospodarie comuna;
b) persoane fizice-numai cetateni romani.
Dupa care legea Nr. 507 din 12 Iulie 2002 a dat o noua reglementare organizarii activitatii economice de catre persoanele fizice, Decretul-lege nr. 54/1990 fiind abrogat.
In 2004 legea Nr. 300 din 28 Iunie 2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent, a abrogat Legea nr. 507/2002, dand o noua reglementare activitatii economice pe baza liberei initiative.
multumesc mult....raman datoare
In prezent exista OUG nr.44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si familiale.