Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restanta intretinere- litigiu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restanta intretinere- litigiu

Buna ziua !
Asociatia actioneaza in instanta pe locatar , nu pe proprietar pt recuperarea unei restante de 2000 lei acumulata in cca 2ani. Instanta pune in vedere reclamantului ca pana la urmatorul termen sa faca dovada ca paratul are calitate procesuala.
Doresc sa platesc eu datoria proprietarului de buna voie, administratorul zice ca pe langa restanta, trebuie sa platesc comision " recuperatorilor" de 15 % :slap:, nu stiu care sunt astia si daca primesc o dovada a achitarii acestui "comision". Probabil ca asociatia a negociat cu o firma sa se ocupe de actionarea in judecata a datornicilor si asa s-au inteles, sa plateasca un comision pt recuperare. Insa, daca ei au indreptat actiunea gresit si daca pana se lamuresc ei cine e proprietar, datoria se achita, nu vad de ce as mai datora acest comision. Au o baza prin care ar putea sa ma oblige (pe proprietar)?
In schimb, de penalizari administratorul nu a zis nimic, poate sunt incluse in suma de 2000
gi_jane2 a scris:

Instanta pune in vedere reclamantului ca pana la urmatorul termen sa faca dovada ca paratul are calitate procesuala.
Doresc sa platesc eu datoria proprietarului de buna voie, administratorul zice ca pe langa restanta, trebuie sa platesc comision " recuperatorilor" de 15 %

1-
Asociatia de proprietari in temeiul art 50 din L nr 230/2007 are dreptul de a actiona in justitie pe orice proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit

In calitatea de presedinte de asociatie de proprietari care ma confrunt cu oblifgatia recuperarii de restante si prin intermediul instantei de judecata,va garantez ca daca asociatia de prioprietari nu va face dovada in instanta asupra calitatii persoanei impotriva carei s-a formulat actiunea,instanta va respinge cererea
2-Indiferent de invocatele pretentii ale asociatiei de proprietari pentru ca suma solicitata de aceasta sa poata avea temei legal,trebuie sa fie dispusa ,in conditiile actiunii in instanta de catre instanta de judecata
3-Daca dvs intelegeti din proprie initiativa sa achitati debitul, va revine dreptul fie sa contactati personal presedintele de asociatie=reprezentantul legal al acesteia ,cu scopul platii si eliberarii documentelor justificative ,fie aveti posibilitatea sa remiteti suma prin mandat postal cu confirmare de primire .
In eventualitatea in care asociatia din n motive refuza primirea banilor ,veti avea dovada palpabila in instanta a bunei dvs credinte in directia acoperirii debitului si reaua credinta din partea asociatiei de proprietari de a recupera restanta si de a stinge litigiul
Rare situatii de solutionare in forma prezentata de dvs
multumesc.
nu prea inteleg ce ati vrut sa ziceti cu afirmatia asta "Rare situatii de solutionare in forma prezentata de dvs"

nu stiu la ce s-a referit administratora cand a zis de recuperatori.
intelegeam sa fie vb de cheltuieli de judecata, insa daca proprietarul nu a fost actionat in judecata , asociatia a indreptat actiunea aiurea, urmand ca instanta sa respinga cererea.. proprietarul nu datoreaza cheltuieli de judecata.
mi-e teama insa ca dupa ce se achita intretinerea, tot nu va accepta sa elibereze adeverinta precum ca proprietarul nu are datorii, ca ap sa poata fi vandut.
nu as vrea sa platesc ce proprietarul nu datoreaza si nici nu e timp pt o actiune in instanta (nici imputernicire nu am pt asta)

asociatia are totusi niste cheltuieli pana la actionarea in judecata a rau-platnicului, daca procesul nu are loc, asociatia cum recupereaza aceste cheltuieli?

gi-jane2, moderator
1-Prin Rare...m-am referit la aspectul ca in eforturile de recuperare restante acumulate la asociatiile de proprietari sunt rare cazurile in care terti au interes sa acopere debitul
2-In urma precizarilor dvs privitor la intentia de achizitie imobil,este de inteles interesul pentru eventuala acoperire restante
3-Pentru indepartare situatii neplacute verificati situatia la furnizorii de servicii energie electrica, cablu TV,internet,telefon,gaze ,etc
4-La ce "cheltuieli pana la actionarea in judecata a rau platnicului" va referiti?
Depinde de managementul de administrare ,de profesionalismul presedintelui de asociatie de proprietari,daca stapaneste sau nu legislatia ,astfel incat sa isi ia masuri legale asiguratorii
asa as intentiona sa-l cumpar, nu stiu insa daca o sa si reusesc... . de platit restantele o sa le platesc oricum, proprietarul fiind bunica mea. nu s-a stiut de situatia datoriilor, au iesit la iveala dupa decesul locatarului, fiul bunicii. mai are si pe la impozit 740lei
ma gandeam ca asociatia a apelat la avocat pt redactarea actiunii, asistenta.
nu stiu de ce mi-a cerut administratora 15 % din datoria la intretinere
Pana la actionarea in fapt in instanta,aveti posibilitatea sa contactati personal presedintele sa ii expuneti concret situatia de necunoastere a situatiei platilor /restantelor la asociatia de proprietari.,despre interesul dvs de a achizitiona imobilul sens in care avansati interesul pentru solutionarea amiabila a platii restantelor intentie materializata prin angajament
goe_07, utilizator