avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită CE SANSE AM SA NU FIU EVACUATA ?
Discuție deschisă în Executare silită

CE SANSE AM SA NU FIU EVACUATA ?

am o mare problema si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat. suntem doua surori care locuim intr un apartament mostenit de la mama.tin sa specific ca nici dupa 15 ani nu am reusit sa facem succesiunea. problema e alta si anume ca suntem date in judecata de asociatia de locatari pt restante aproximativ3600 ron si asta datorita faptului ca sora mea refuza sa isi achite partea ei .ce sanse am sa sa nu fiu evacuata (asociatia de locatari a cerut in instanta executare silita cu evacuare deoarece nu e pt prima data cand suntem date in judecata) eu avand chitante pe numele meu ca mi am platit partea in fiecare luna chiar si mai mult? va multumesc anticipat pt raspuns

[va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
Ultima modificare: Duminică, 27 Ianuarie 2013
gi-jane2, moderator
Ar trebui sa invocati in instanta lipsa calitatii procesuale pasive, avand in vedere ca in mod legal - cu acte - reclamanta asociatia de proprietari nu poate face dovada calitatii dvs de proprietare. Actiunea va fi respinsa, inclusiv evacuarea, ca fiind indreptata impotriva unei persoane fara calitate procesual pasiva

Asta nu va rezolva insa situatia dvs deoarece restanta va ramane in continuare.

Faceti succesiunea, vindeti imobilul, achitati datoriile si fiecare sa ii achizitioneze alta casa.
Chiar daca nu detineti titlu de proprietate asupra spatiului,in calitate de mostenitori ai proprietarului,in situatia in care nu se achita debitul pentru care asociatia de proprietari a formulat plangere in instanta,exista sanse mari ca executorul judecatoresc sa demareze procedura de executare silita
Pentru a preintampina situatii neplacute faceti efortul sa achitati debitul
Ultima modificare: Duminică, 27 Ianuarie 2013
ynocentta, utilizator
ynocentta a scris:

Chiar daca nu detineti titlu de proprietate asupra spatiului,in calitate de mostenitori ai proprietarului...


Care mostenitori, daca nu s-a facut seccesiunea?
Singura solutie este cea indicata de @gerberga mai sus, scapa deocamdata de proces prin invocarea exceptiei lipsei calitatii procesuale pasive, apoi succesiune cu vinderea imobilului si impartirea banilor intre surori, dupa achitarea debitului la asociatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorie de catre asociatie de proprietari vasilemb vasilemb Un locatar este dator la Asociatia de Proprietari, dar apartamentul este pe numele altcuiva. Cine trebuie actionat in judecata? Ce garantie avem ca si ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorie la asociatia de locatari emanuil emanuil Buna seara. As avea o intrebare legata de titlul de mai sus : Poata Asociatia de Locatari sa te dea in judecata pentru intarziere de plata la intretinere, ... (vezi toată discuția)
Garsoniera inchiriata - neplata chirie si cote intretinere, masuri oana_ioana oana_ioana Buna ziua! Garsoniera mea este inchiriata si am facut contract la finante. Chiriasul nu si-a mai platit chiria de 4 luni si intretinerea de foarte multi timp. ... (vezi toată discuția)