Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbarea firmei de administrare financiara a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbarea firmei de administrare financiara a asociatiei.

Supun atentei dvs.urmatoarele aspecte:
1. As vrea sa stiu daca schimbarea firmei de administrare financiara a asociatiei se poate face doar de presedintele asociatiei sau trebuie consultat comitetul executiv si membrii asociatiei de proprietari. Vorbim de o alta firma de administrare , in aceleasi conditii contractuale.(comision, servicii oferite, etc.).
2. Un alt aspect ar fi de ce trebuie tinut cont cand, lucrezi cu o alta firme de administrare, noua, pentru a avea garantia unei colaborari indelungate si serioase...
3. Ce acte trebuiesc predate de catre vechea firma de administrare, presedintelui, daca se va hatari incetarea colaborarii...
Ce inseamna firma de administrare financiara la o asociatie de locatari/proprietari?
Art 17 (6)din HG nr 1588/2007 Comitetul executiv angajeaza sau demite personalul,incheie sau reziliaza contracte in ceea ce priveste activitatea de administrarare si intretinerea cladirii,a partilor comune de constructii/a instalatiilor ,precum si pentru alte activitai conforme cu scopul asociatiei de proprietari:
administrarare,contabilitate,casierie,ingrijire,mecanica,instalatii,etc
Angajarea personalului necesar asociatiei de proprietari se face de catre comitetul executiv,reprezentat de presedinte,in conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare

2-Intrebare grea care tine de interesul si profesionalismul reprezentantilor asociatiei de proprietari de a cunoaste prevederile in vigoare ,pe care sa le aplice unitar in activitatea de management a asociatiei de proprietari
3-Firma de administrare trebuie sa predea intreaga documentatie aferenta activitatii desfasurate in cadrul asociatiie de proprietari
In asemenea situatii ,un rol important il detine cenzorul/comisia de cenzori care trebuie sa verifice cu responsabilitate activitatea administratorului,corectitudinea operatiilor ,verificarea platilor .
vorbim de o firma care ne administreaza financiar: intocmeste liste de plata lunare, fluturasi individuali, contabilitatea in partida simpla, serviciul de casierie..plata facturilor individuale de utilitati pe asociatie...etc...Administrarea practica...tehnica...gospodareasca o gestionam noi...asociatia...
H.G. nr.1588/2007 cu privire la Normele metodologice de aplicare a Legii nr.230/2007 privind infiintarea si functionarea asociatiilor de proprietari avem asa :
La cap. II art.17 Comitetul Executiv al asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii :
lit. g ) pentru realizarea scopului si a activitatilor asociatiei de proprietari , angajeaza si demite personalul necesar , incheie si reziliaza contracte cu persoane fizice/juridice ;
Practic ar trebui sa-i aduceti la cunostinta cu cel putin 15 zile inainte ( sau cum este prevazut in contractul de prestari servicii care a fost incheiat intre parti ) decizia de reziliere conform Cap. II art.17 , lit. g.