Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor asociatie de prorietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor asociatie de prorietari

Buna Ziua.Am urmatoarea situatie - Adunarea Generala a aprobat descarcarea de gestiune pe anul 2017, dar nu a luat in discutie validarea unu cenzor / cel actual de ex./ In prima sedinta a com.executiv a fost luata decizia de incetare a colaborarii cu fostul cenzor pentru intirzieri in depunerea dosarelor,neefectuarea controalelor curente,necunoasterea in timp real a situastiei fondurilor ...Com.Executiv a emis si o decizie de incetare a colaborarii .... contestata de catre cenzor. Intrebare -in ce masura Com.Executiv poate angaja,demite personal - cenzor,adminstrator - in conditia in care nu are mandat explicit prin hotariri in Adunarea Generala. Ce poate face Com.Executiv ..totusi pentru incetarea unei colaborari cu cenzorul ...in acest caz. Precizare - cenzorul nu face parte din asociatie, la data prezentei contractul de colaborare / contract de munca este expirat. Multumesc.
CEx poate incheia si rezilia contracte in baza Legii 230/2007.

Articolul 30
(1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
g) pentru scopul si activitatile asociatiei de proprietari, angajeaza si demite, incheie si reziliaza contracte;

Nu trebuie sa fie mandatat pentru fiecare atributie din lege de catre AG.

Contractul reprezinta intelegerea intre parti, in contractul incheiat cu cenzorul nu exista clauze privind rezilierea?
Daca nu exista atunci se aplica prevederile legii.
Cenzorul sa conteste in instanta decizia de incheiere a colaborarii daca are ceva de obiectat.
Multumesc pentru raspuns ........... si totusi ca sa-mi fie clar. Am prezentat situatia si la primaria de sector , departamentului care se ocupa de relatia cu asociatiile ..iar raspunsul a fost ...acesta.. Comitetul Executiv trebuie sa fie mandatat pentru astfel de actiuni. Sa inteleg ca ..la primarie nu se prea cunaste legea !!!!
Cand i-a fost incheiat contractul de cenzorat comitetul avea mandat din partea AG?
Alegerea comitetului se face in AG, scopul alegerii este indeplinirea atributiilor din lege.
Daca vorbim de "mandat" atunci ar insemna ca comitetul sa fie mandatat pentru fiecare atributie!
Atata timp cat comitetul are atributia prin lege de a incheia si rezilia contracte dpmdv totul este in regula.
Atat timp cat comitetul executiv a constatat incalcare ale obligatiilor specifice prestatiei de cenzorat,poate intocmi decizie pentru neachitarea obligatiilor asumate-urmate de incetarea raportului juridic