Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie fara cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie fara cenzor

De un an cenzorul nu a mai verificat actele asociatiei. La solicitarea verbala a administratorului, cenzorul solicita mai multi bani pt. efectuarea controlului. Cum poate asociatia sa incheie un contract cu o firma autorizata sau expert contabil, daca cenzorul actual refuza sa-si dea demisia?
Comitetul poate decide sa renunte la serviciile cenzorului, specificand exact faptul ca nu este de acord cu marirea indemnizatiei si ca cenzorul nu a mai lucrat timp de un an de zile.
O data demis, comitetul poate angaja un cenzor extern.
elga50 a scris:

Comitetul poate decide sa renunte la serviciile cenzorului, specificand exact faptul ca nu este de acord cu marirea indemnizatiei si ca cenzorul nu a mai lucrat timp de un an de zile.
O data demis, comitetul poate angaja un cenzor extern.

ATENTIE !!!
daca acest cenzor a fost ales in adunarea generala dintre proprietarii din bloc, numai AG il poate demite, legea 230/2007 si hg 1588/2007 specificind clar, la atributiile comitetului executiv, ca CE urmareste si pune in aplicare deciziile AG.
in schimb, daca cenzorul a fost angajat de CE, cenzorul putea fi demis de mult timp pentru neindeplinirea sarcinilor ce-i revin
ContSters62736, utilizator
ATENTIE!
Orice om care nu-si face treaba poate fi demis, fie prin convocare de AG, fie il demiti pur si simplu si demonstrezi ulterior in AG ca nu si-a facut treaba si ii mai poti pune in carca si niste raspundere pe baza atributiunilor pe care nu si le-a respectat, fie pur si simplu il ignori complet, asa cum si el a ignorat asociatia si pe proprietari si angajezi cenzor extern.

Sa fim seriosi! O luati prea scolastic si nu e cazul cu un om care nu-si vede de treaba. Poate ca are dreptate sa vrea bani mai multi, dar daca comitetul nu vrea sa-i dea el trebuie sa-si dea demisia singur, nu sa tina incordata o asociatie intreaga ca e el "buricul pamantului"!
marlenus71 a scris:

De un an cenzorul nu a mai verificat actele asociatiei. La solicitarea verbala a administratorului, cenzorul solicita mai multi bani pt. efectuarea controlului. Cum poate asociatia sa incheie un contract cu o firma autorizata sau expert contabil, daca cenzorul actual refuza sa-si dea demisia?

Dar unde-i presedintele asociatie in acest mesaj?
Daca cenzorul solicita administratorului sa-i dea mai multi bani este posibil sa nu-si cunoasca atributiunile de cenzor si nici pe cele ale administratorului.
Asa cum s-a aratat mai sus daca cenzorul este angajat de comitet (condus de presedinte), pai tot comitetul poate sa decida incetarea colaborarii cu acest cenzor.
Iar daca a fost ales in adunarea generala, de un an de zile de cand nu-si face treaba, nu ati convocat adunarea generala? A fost obligatorie in primul trimestru al anulul 2011, acum 4-5 luni. Revin cu intrebarea: unde este presedintele?
Adriantot, moderator