avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie?

Buna ziua,

Caz: un debitor s-a angajat printr-un anagajament de plata ca va restitui pana la 31.08.2005 suma de bani datorata .
Angajamentul este semnat in 30 iunie 2005.
Banii nu s-au recuperat, dar s-ar dori recuperarea lor in instanta. Este prescris dreptul la actiune? De cand incepe sa curga termenul de prescriptie:de la data asumarii obligatiei, sau de la implinirea termenului pana la care se putea executa de bunavoie?
Creanta rezulta dintr-o relatie de munca.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 16:09, 15 Iulie 2008
termenul este 31.08.2008.
Termenul de prescriptie este de 3 ani . El incepe sa curga de la data naşterii dreptului la acţiune, adica de la data de 31.august.2008.
In speta, mai creditorul mai are putin timp la dispozitie pentru depune actiunea in instanta (o luna si jumatate).
Multumesc mult tuturor, asa ma gandeam si eu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere creanta fieraru alina fieraru alina va rog sa mi spuneti de la care data se considera 3ani ca fiind prescris un credit.multumesc. (vezi toată discuția)
Datorii la intretinere nicut adriana nicut adriana am rascolit toata casa dar cele mai vechi chitante au 5ani.restul cred ca s-au pierdut cand am zugravit apartamentul.Avand in vedere ca \"datoria\"este din ... (vezi toată discuția)
Plata partiala la o datorie prescrisa claudia_d claudia_d Buna seara, Am o ruda care a facut o gafa, si anume a platit jumatate dintr-o datorie prescrisa. Adica o firma de recuperari creante (in cazul acesta un ... (vezi toată discuția)