Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie?

Buna ziua,

Caz: un debitor s-a angajat printr-un anagajament de plata ca va restitui pana la 31.08.2005 suma de bani datorata .
Angajamentul este semnat in 30 iunie 2005.
Banii nu s-au recuperat, dar s-ar dori recuperarea lor in instanta. Este prescris dreptul la actiune? De cand incepe sa curga termenul de prescriptie:de la data asumarii obligatiei, sau de la implinirea termenului pana la care se putea executa de bunavoie?
Creanta rezulta dintr-o relatie de munca.

Multumesc.
termenul este 31.08.2008.
Termenul de prescriptie este de 3 ani . El incepe sa curga de la data naşterii dreptului la acţiune, adica de la data de 31.august.2008.
In speta, mai creditorul mai are putin timp la dispozitie pentru depune actiunea in instanta (o luna si jumatate).
Multumesc mult tuturor, asa ma gandeam si eu.