Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... perioada prescriptie inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

perioada prescriptie inselaciune

vreau sa stiu care este pedeapsa maxima ce poate fi aplicata intr-un caz de inselaciune cu prejudicii pana in 3.000 euro, cu uz de fals si identitate falsa.
similar, care este termenul de prescriptie intr-un caz ca acesta (la cat timp dupa savarsirea faptei se stinge cauza)?

:offtopic: Va rog sa va editati mesajele, nu mai scrieti mesaje consecutive.
Am si eu nevoie de o lamurire. Am fost inselat cu 2500 lei de catre un individ. El mi-a promis ca imi aduce din afara tarii niste produse electronice. I-am trimis banii intr-un cont care nu era pe numele lui si acum nu mai pot da de el la telefon. Am dovada ca am depus banii in cont, si ce am vorbit cu el, pe internet (mentionez ca nu l-am vazut nici o data la fata). Daca fac o plangere la politie ce se intampla ? Ma pot ajuta ? Se rezolva ? Cum se pedepseste fapta ?

Lavinia-Ionela Costica a scris:
In cazul infractiunilor continue termenul curge de la data incetarii actiunii sau inactiunii, iar in cazul infractiunilor continuate, de la data savarsirii ultimei actiuni sau inactiuni.

Puteti, va rog, explica pt. un nejurist (=eu) ce inseamna infractiune continuua si continuata precum si incetarea actiunii/inactiunii?

Ma intereseaza pt. urmatoarea situatie:
Au fost publicate opere pe care eu le-am creat (fiind implicit detinatorul drepturilor de autor). Fara acordul meu si fara a mi se raspunde la cereri de despagubire.
Publicarea s-a intamplat exact acum 3 ani. (Maine s-ar implini, presupun ca nu mai are rost sa depun plangere pt. data. publicarii.) Insa materialul (in care sunt incorporate oprele mele) este in continuare accesibil public (internet si print). Inseama asta ca infractiunea de insusire frauduloasa a operelor mele nu s-a prescris, dat fiind ca infractiunea s-ar putea considera continua?
Radu Palu, utilizator