Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casare cu retinerea cauzei spre judecare: legalitate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casare cu retinerea cauzei spre judecare: legalitate solutie

(Numãr în format vechi) 625/3/2010 (7278/2010)
Înregistrat în data de: 07.12.2010
Obiect dosar: contestaţie decizie de pensionare
Materia juridicã: Asigurări sociale
Stadiu procesual: Recurs
Părţi: CASA DE PENSII A MUNICIPIULUI BUCUREªTI : Recure : Recurent
CÃI DE ATAC:
Tip acţiune Data declarare Cine declara
Pagina 1

TERMENE DE JUDECATÃ:
Data Detalii
25/05/2011 Dispune rejudecarea
Solutie: Admite recursul declarat de rec. .....urel. Casează sentinţa atacată. Reţine cauza spre rejudecare. Termen pentru rejudecarea cauzei la data de 07.09.2011 C.3 ora 9,00 cu citare părţi. Respinge ca tardiv formulat recursul declarat de rec. C.P.M.B. Irevocabilă.

intrebarea e daca inca se dau doua decizii in aceeasi cauza, in recurs, respectiv una de casare si o solutie...
personal stiam ca ba, asa ceva am avut acum ..ani:-/
ContSters206169, utilizator
E o solutie corecta care se practica. Adevarat ca inainte nu se practica .
intaresc cele spuse de distinsa colega mai sus.in recurs,se poate dispune ori casarea cu retinere sau cu trimitere la prima instanta.In caz de modificare a sentintei, instanta de regula pronunta atat casarea cat si decizia la acelasi termen(in functie de complexitatea cauzei sau in cazul in care nu mai erau necesare probe noi).Cu trimitere se da in situatia in care s-a invocat o exceptie de drept absoluta( de ex-necompetenta materiala a primei instante).