Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atacarea deciziei curtii de apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atacarea deciziei curtii de apel

Cum se mai poate ataca o decizie a unei curti de apel?
Curtile de apel au competenta de a judeca un recurs?
Curtea de apel poate judeca in fond, apel si recurs, depinde de situatie.
O decizie a Curtii de Apel poate fi atacata la Inalta Curte.
Ca sa fiu mai explicit:judecatoria mi-a dat castig de cauza, paratul a facut apel la tribunal, pe care judecatorii l-au transformat in recurs si l-au judecat ca atare.Am facut recurs la curtea de apel si mi-a fost admis, cu retinerea cauzei spre rejudecare. Dupa rejudecare, decizia curtii a fost aproape identica cu cea a tribunalului.Care a fost logica?Fac mentiunea ca presedinta completului a avut opinie separata in care specifica trimiterea spre rejudecare, a apelului, la tribunal.
acum decizia nu mai poate fi recurata. este definitiva si irevocabila. vedeti daca va incadrati in moitvele prevazute de caile extraordinare de atac: revizuirea sau contestatia in anulare.
costy1979 a scris:

Ca sa fiu mai explicit:judecatoria mi-a dat castig de cauza, paratul a facut apel la tribunal, pe care judecatorii l-au transformat in recurs si l-au judecat ca atare.Am facut recurs la curtea de apel si mi-a fost admis, cu retinerea cauzei spre rejudecare. Dupa rejudecare, decizia curtii a fost aproape identica cu cea a tribunalului.Care a fost logica?Fac mentiunea ca presedinta completului a avut opinie separata in care specifica trimiterea spre rejudecare, a apelului, la tribunal.

=D> va rog sa primiti felicitarile mele..:) deci in recurs a fost evocat fondul ...

din ce spuneti ..calea dvs a fost calificata de tribunal ca recurs....iar dvs ati exercitat recursul la recurs ..si ati castigat la fel ..ca in recursul de la tribunal..in instanta curtii de apel-ca si instanta de recurs:rofl:

ori ne informati... ori/sau ne insultati pentru ca ceea ce spuneti e o aiureala
milicadamian a scris:

costy1979 a scris:

Ca sa fiu mai explicit:judecatoria mi-a dat castig de cauza, paratul a facut apel la tribunal, pe care judecatorii l-au transformat in recurs si l-au judecat ca atare.Am facut recurs la curtea de apel si mi-a fost admis, cu retinerea cauzei spre rejudecare. Dupa rejudecare, decizia curtii a fost aproape identica cu cea a tribunalului.Care a fost logica?Fac mentiunea ca presedinta completului a avut opinie separata in care specifica trimiterea spre rejudecare, a apelului, la tribunal.

=D> va rog sa primiti felicitarile mele..:) deci in recurs a fost evocat fondul ...

din ce spuneti ..calea dvs a fost calificata de tribunal ca recurs....iar dvs ati exercitat recursul la recurs ..si ati castigat la fel ..ca in recursul de la tribunal..in instanta curtii de apel-ca si instanta de recurs:rofl:

ori ne informati... ori/sau ne insultati pentru ca ceea ce spuneti e o aiureala

Poate ca nu m-am facut inteles sau nu m-am exprimat foarte explicit, dar nu intentionez sa "jignesc" pe nimeni. In prima instanta s-a judecat procesul la judecatorie. Mi s-a dat castig de cauza, cu unele exceptii la ceea ce am cerut: cheltuieli de judecata , faptul ca instanta nu il obliga pe parat sa desfiinteze o plantatie de vita de vie plantata contrar legii, etc. Am facut apel si eu si el, la tribunal.Tribunalul a calificat calea de atac, ca fiind recurs si nu apel.La judecat ca atare.Am mers mai departe la curtea de apel, unde in decizie se specifica faptul ca mi se admite recursul , caseaza sentinta tribunalului si retine cauza spre rejudecare.Iar decizia curtii a fost aproape identica cu cea a tribunalului.Ce este asa greu de inteles?

Admite recursul formulat de recuren?i. Modific? n parte sentin?a n sensul c?: Stabile?te linia de hotar pe aliniamentul 5-6-7-8-9-10-11 conform schi?ei anexe la rap. exp.. Men?ine celelalte dispozi?ii ale sentin?ei. Respinge ca nefondat recursul reclamantei. Oblig? recurenta la 10 lei cheltuieli de judecat? recuren?ilor . Irevocabil?.- sentinta tribunalului.

- Admite recursul civil declarat de c?tre reclamanta mpotriva deciziei civile pronun?at? de Tribunalul n dosarul n contradictoriu cu pr?ii. Caseaz? decizia civil? nr. pronun?at? de Tribunalul ?i dispune re?inerea cauzei spre rejudecare - Fixeaz? termen la 23.05.2011, cu citarea p?r?ilor. Irevocabil?. OPINIA SEPARAT? - Admite recursul civil declarat de c?tre reclamanta mpotriva deciziei civile nr pronun?at? de Tribunalul n dosarul nr. n contradictoriu cu pr?ii. Caseaz? decizia civil? nr. pronun?at? de Tribunalul ?i trimite cauza la aceea?i instan?? pentru solu?ionarea apelului declarat mpotriva sentin?ei civile nr. a Judec?toriei.- decizia curtii de apel.

-- n rejudecarea apelurilor dup casarea cu reinere: Admite apelul prilor-reclamani. Schimb n parte sentina civil nr. a Judectoriei n sensul c stabilete linia de hotar pe aliniamentul 5-6-7-8-9-10-11 conform schiei anexe a raportului de expertiz (fila 59 dosar fond). Menine celelalte dispoziii ale sentinei. Respinge ca nefondat apelul reclamantei. Oblig pe recurenta-reclamant ctre intimai la plata a 250 lei reprezentnd cheltuieli de judecat n recurs (dup compensare).- ultima decizie a curtii de apel.
costy1979, utilizator